Почетна » Почело поновљено суђење за паљење куће новинара Милана Јовановића: Жртве све уморније у чекању правде која не долази

Почело поновљено суђење за паљење куће новинара Милана Јовановића: Жртве све уморније у чекању правде која не долази

од Други Пишу
0 коментар

Готово четири године након спаљивања куће Милана Јовановића и његове супруге Јеле Дељанин, довођења њихових живота у опасност и уништавања свега што су у животу стекли, данас је почело поновљено суђење четворици окривљених, које предводи Драгољуб Симоновић, бивши председник Општине Гроцка и функционер СНС-а

Шокантни снимци куће новинара Милана Јовановића у пламену, који су пробудили новинарску заједницу у Србији децембра 2018. године, а касније „запалили” и бројне међународне организације посвећене безбедности и слободи новинара, данас су у судници „гашени” инсинуацијама одбране да су за пожар одговорни пријатељи новинара портала Жиг инфо, захтевима да се доставе рачуни донација из Славко Ћурувија фондације, која је Милану помогла да делом обнови спаљену кућу, без објашњења чему би то служило, као и већ познатим тврдњама да је тужилац радио незаконито.

Готово четири године након напада на новинара Милана Јовановића и његову супругу Јелу Дељанин, након спаљивања њихове куће и свега што су у животу стекли, почело је данас поновљено суђење четворици окривљених: Драгољубу Симоновићу, бившем председнику Општине Гроцка и функционеру Српске напредне странке, Владимиру Михаиловићу, полицајцу, Игору Новаковићу, незапосленом возачу, и Александру Маринковићу, осуђиваном ситном криминалцу из Гроцке, који је годинама у бекству.

Ново малтретирање жртава

Сви оптужени негирају кривицу, а данас је, судећи по тврдњама адвоката одбране, наговештено и да би се у поновљеном поступку могло поновити све оно малтретирање жртава, добро позната секундарна виктимизација већ виђена током претходног суђења.

Тражи се ново вештачење уништене имовине, процена штете, инсинуира се да је Милан продавао ствари које је пријавио као уништене, тражи се ангажовање нових вештака грађевинске, електро и комисионе струке. Тражи се регистар медија и наговештава да ће опет бити у фокусу тврдње да Жиг инфо није медиј, а да Милан Јовановић није новинар.

Крешендо поновљеног поступка могло би бити доказивање одбране да је Милан сам себи спалио кућу или нешто из сличног репертоара, јер се тражи сведочење Бојане Шијацки Цветковић, која је у ноћи напада колима довезла непосредног извршиоца до куће и признала своје саучесништво, а уз њу се прилажу фотографије на којима је снимљена у пријатељској пози са новинарима портала Жиг инфо.

Првостепеним пресудама, које је Апелациони суд укинуо из процесних а не чињеничних разлога, сва четворица су осуђена на затворске казне од укупно 16 година и шест месеци за тешко кривично дело угрожавања опште сигурности подстрекавањем.

Према актуелној оптужници, као и према укинутој пресуди, бивши председник општине Драгољуб Симоновић је дуго година био у сукобу са новинаром који је истраживао његове злоупотребе и корупцију у општини, а текстове објављивао на локалном информативном портал Жиг инфо. Да би новинара спречио, Симоновић је од полицајца Михаиловића затражио да запали Миланов ауто, дао му тачну адресу и обећао новац.

Затим је полицајац наредбу пренео свом познанику Игору Новаковићу и молио га за услугу да пронађе неког ко ће Симоновићев налог извршити, што је овај и урадио ангажујући Маринковића, непосредног извршиоца, који је у ноћи 12. децембра 2018. године бацио „Молотовљев коктел” у гаражу породичне куће Милана Јовановића.

Новинар и његова супруга напад су преживели пуком срећом и захваљујући надљудским напорима Јеле Дељанин која је свог већ омамљеног супруга успела да извуче из запаљене куће.

Јовановић: Уморан сам

Четири године касније – иста мета, исто одстојање, само су жртве напада старије, болесније и уморније у чекању правде која не долази.

„Осећам се уморно. Очигледно је да се овде ради о заштићеној врсти људи. Чуо сам данас доста бесмислених речи, лажи, у циљу да ово траје што дуже. Адвокати су свесни да су се докопали ’златних кока’ и њима је циљ да извуку што више новца. Али ја сам ту беспомоћан. Остали смо мета, не само ја него сви новинари Србије. Довољно вам је да видите како је прошао Веран Матић у Врању. Кад је он то доживео, шта можемо ми, остали новинари да очекујемо. Само морамо да будемо тога свесни и да будемо спремни. Ништа више. Чућемо ми овде још лажи”, прокоментарисао је Милан Јовановић након данашњег рочишта.

Иначе, ово поновљено суђење кренуло је тек након што су претходна четири покушаја пропала, односно одложена. Судија Лука Пантелић показао је данас смиреност и одлучност да буде ефикасан и за три сата суђења саслушао је тужилаштво и одбрану, све додатне захтеве за извођење доказа, све примедбе на њих, упозорио је све актере да своје време планирају унапред на начин да не спречавају суд да ради колико је потребно.

Данашње рочиште, рецимо, прекинуто је после свега три сата јер је адвокатица другооптуженог рекла да има друге обавезе. Већ на следећем рочишту видећемо да ли ће судија Пантелић у томе успети.

„Ово обновљено суђење је формалног карактера, обављене су све процесне радње. Засметала ми је поновна заузетост неког од адвоката, што је скратило данашње рочиште. Судија је очигледно одвојио дуже време да може да се бави овим процесом, што је веома важно. Реч је о скраћеном поступку који је ушао у четврту годину и мислим да је недопустиво да се било какво одлагање догађа. Врло је важно да се организује ефикасно суђење. Много тога је већ доказано и непотребно је понављати гомилу тога. Надам се да ће опрезност судије и прецизност са којом води овај процес значити и ефикасност И да ћемо до краја године имати пресуду”, рекао је Веран Матић, председник Сталне групе за безбедност новинара.

Тужилац Предраг Миловановић прочитао је данас на почетку пречишћену оптужницу и предложио неколико нових доказа, попут препоруке Комитета министара Савета Европе о заштити и безбедности новинара.

Затражио је да се у случај уврсте као докази записници са претходног претреса и да се прочитају на суђењу. Адвокати одбране су затражили да се ови докази изузму.

НЕРАСВЕТЉЕН СЛУЧАЈ ПРЕБИЈАЊА МАТОРЧЕВИЋА ВАЖАН ЗА ОВО СУЂЕЊЕ
„Увек кад се говори о паљењу куће новинара Милана Јовановића и Јеле Дељанин треба рећи да још увек није истражен случај пребијања Жељка Маторчевића, главног и одговорног уредника портала Жиг инфо, који се догодио месец дана раније. То је важан контекст. У последњих пет година то је најтежи случај насиља над новинарима, а који није истражен. Ми ту немамо извршиоца ни налогодавца, мада се може наслутити када се погледа шири контекст”, рекао је Веран Матић после суђења.

Суђење пратили и посланици ДС-а

Адвокат Драгољуба Симоновића Виктор Гостиљац најпре је апеловао да „одустанемо од сензационализма” у смислу да се ван суднице не коментарише поступак и да се не политизује. У ствари, тиме је реаговао јер су у публици била присутна три народна посланика Демократске странке који су дошли да подрже Милана Јовановића и прате процес.

„У претходном поступку нисмо били у могућности да изнесемо све наше предлоге. Очекујемо од суда да да одговоре за које смо били ускраћени”, рекао је Гостиљац, а затим оспорио наводе оптужнице да је Симоновић наредио напад на новинара.

Он је истакао да је једина ствар која Симоновића доводи у везу са паљењем куће Милана Јовановића исказ другооптуженог Михаиловића, а по њему је тај исказ „прибављен уз помоћ уцена и претњи”.

„У Србији нико не може да буде осуђен јер један део јавности мисли да је крив. Доказаћемо да је то (признање Михаиловића пред тужиоцем да је поступао по налогу Симоновића, прим. аут) био приватни разговор два лица који нема никакве везе”, рекао је Гостиљац и навео да је Михаиловић „био у власти тужиоца” кад је признао кривицу, а да је једини веродостојан и истинит Михаиловићев исказ који је дао касније, на суђењу, а којим је негирао да му је Симоновић тражио да спали аутомобил Милана Јовановића.

Два пута признао, па порекао

Да подсетимо, током истраге у полицији, Владимир Михаиловић је чак два пута признао дело на начин како је описано у оптужници. Урадио је то и у присуство свих адвоката одбране. Касније је на суђењу тврдио да је био принуђен да да такав исказ зато што су га уцењивали да ће заједно са супругом завршити у затвору, да ће им бити одузета деца и зато што се уплашио, а био је преварен мислећи да му тужилац нуди нагодбу за признање. Касније је схватио да је био обманут.

Ивица Вуковић, други адвокат Драгољуба Симоновића, затражио је да се саслушају бројни сведоци који нису били саслушани током првог поступка зато што, како је рекао: „Нисмо имали могућности да будемо равноправни”.

Вуковић тражи да се саслуша Бојана Шијачки Цветковић, за коју тврди да је пријатељица новинара портала Жиг инфо и да постоје фотографије које то доказују. Тражи да се као сведоци позову полицајци и инспектори који су учествовали у испитивању другооптуженог Михаиловића и трећеоптуженог Игора Новаковића.

Такође тражи и сведочење супруге, ћерке и сина Драгољуба Симоновића, па мајке непосредног извршиоца Маринковића, за коју тврди да јој је Милан Јовановић претио…

„Намештај који је сачуван и продат урачунат је у штету. Тражимо да се саслушају сведоци који су чистили згариште и знају шта су добили, а шта су купили од ствари”, рекао је Вуковић, између осталог, тражећи да се штета на кући поново вештачи.

Тражио је и извођење доказа ко су медији по Регистру медија, инсинуирајући да Жиг инфо није медиј.

„Оспоравамо да се ради о новинару”, рекао је Вуковић.

Све су то већ виђене ствари са првог суђења за паљење куће новинара и судија Славко Жугић, који је донео прву осуђујућу пресуду, својевремено је већину ових захтева одбацио као неосноване.

Адвокат одбеглог Александра Маринковића Никола Михајловић затражио је од суда да одбаци цео оптужни акт јер, како каже, за дело за које се оптужени терете потребан је умишљај, а четворица оптужених нису наводно хтели да запале кућу, него само аутомобил. Оспорио је и правну аргументацију тужиоца.

Александра Златић, адвокатица другооптуженог Михаиловића, тражила је да се у процес не уврсте записници са претходног суђења јер је, по њеним речима, то суђење већ оспорио Апелациони суд. И она захтева ново вештачење о штети, не пристаје да се као докази узму записи о мобилној комуникацији оптужених у време извршења кривичног дела, па ни медицински извештаји о Милановом и Јелином здрављу.

„Претходно суђење било је турбулентно и било нам је ускраћено да радимо свој посао. Зато смо против читања записника”, рекла је адвокатица Златић и затражила детаљан извештај о новцу који су Милан и Јела, захваљујући добротворним акцијама и прилозима, добили за обнову куће.

Одбрана захтева и да се из списа издвоји записник са саслушања Игора Новаковића, јер за њега такође тврде да је у питању признање које је незаконито добијено тако што је Новаковић наводно киднапован из Централног затвора и незаконито вођен на саслушање у полицијску зграду у Макишу.

Следећи претрес заказан је за 20. септембар, а судија Пантелић је најавио да ће почети извођењем доказа. Тада ћемо знати и шта је од предлога тужиоца и адвоката одбране усвојио.

Тамара Спаић     Цензоловка

Можда ти се свиди

Оставите коментар