Партнери организације Media Freedom Rapid Response (MFRR) и SafeJournalists мреже (SJN) најоштрије осуђују усвајање закона у ентитету Република Српска у Босни и Херцеговини којим ће се успоставити „посебан регистар“ невладиних организација, од којих су многе независни медији.
Посматрајући се као одмазда против критичара владе, овај закон изазива забринутост због његове потенцијалне употребе у означавању независних медија и организација цивилног друштва као страних агената. Наша коалиција се дуго противила усвајању таквог закона у Републици Српској и сада тражи да се усвојени закон одмах укине и да се међународна заједница одлучно успротиви оваквом закону.
Скупштинска већина у Републици Српској 27. фебруара гласала је за такозвани „Закон о страним агентима“. Закон је, како је раније најавио председник ентитета Милорад Додик, уведен по хитном поступку. Усвојени закон је исти као онај који је предложен 2023. године, само су промењени законски рокови.
Након што је Државни суд осудио Додика за сепаратистичке активности које су се супротстављале Високом представнику за Босну и Херцеговину који надгледа мир у земљи, Република Српска је покренула хитно усвајање сета одлука и закона који имају за циљ подривање државних институција, као и притисак на независне медије и цивилно друштво.
Закон регулише дозвољене функције и активности НВО-а које примају страна финансијска средства и подвргава их посебним условима регистрације и периодичног извештавања. Текст закона који је раније био доступан као нацрт делегацији MFRR-а показује да уредба не утврђује минимални праг „страног финансирања“. Као такве, од НВО би се захтевало да редовно извештавају о износу и донатору најмањих доприноса које добију, што само по себи намеће тежак захтев који омета свакодневни рад организација цивилног друштва. Закон даље забрањује невладиним организацијама, што укључује и истраживачке медије, „политички рад“ и прописује обавезу да се све публикације НВО означе као „страни агенти“.
Истог дана у онлајн медији Capital.ba упала је локална полиција, у акцији која личи на извршене упаде у суседној Србији. Овај потез је уследио усред суспендованог америчког финансирања и повећаних тензија и притисака на медије и организације цивилног друштва широм региона.
Законодавство о страним агентима усвојено у Европи последњих година имало је штетан утицај на слободе медија, наметнуло непропорционално административно оптерећење независним медијима у покушају да се контролише и смањи њихово финансирање, и тиме ограничи њихова улога чувара стигматизацијом њиховог рада, а у неким случајевима и гурајући их у изгнанство. Овом закону у Републици Српској противили су се Организација за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС), Комесар за људска права Савета Европе, Заједничко мишљење ОЕБС/ОДИХР и Венецијанске комисије, те три независна експерта УН.
Партнери MFRR-а и SafeJournalists мрежа истичу да усвајање закона о страним агентима и неоправдано коришћење хитних поступака подрива демократске принципе у својој сржи, и да је у великој мери несразмерно. Такви закони ризикују стварање могућности за веће арбитрарне акције и политички мотивисано узнемиравање независних медија.
Доле потписане организације снажно позивају Републику Српску да заустави доношење закона о страним агентима и на крају да укине овај закон.
Media Freedom Rapid Response
Evropska federacija novinara (EFJ)
Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF)
Free Press Unlimited (FPU)
Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT)
Article 19 Evropa
Međunarodni institut za štampu (IPI)
SafeJournalists mreža
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Udruženje BH novinari
Hrvatsko novinarsko društvo
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Sindikat medija Crne Gore