Сви желимо да наш дом мирише пријатно – по свежем вешу, домаћој кухињи или цвећу из вазе. Међутим, колико год се трудили да одржавамо чистоћу, дешава се да се изненада појави непријатан мирис који не можемо одмах да идентификујемо. Тада почиње потрага: да ли је из фрижидера, одвода, можда са тепиха или из клима уређаја?
Ови неугодни мириси умеју да наруше не само комфор у свакодневном животу већ и да оставе непријатан утисак на госте.
У овом тексту позабавићемо се управо тим загонетним изворима непријатних мириса у стану. Објаснићемо зашто долази до њиховог стварања, како да их препознате и – што је најважније – како да их трајно елиминишете.
Клима уређаји: тихи узрочници непријатних мириса
Један од најподмуклијих извора непријатних мириса у стану крије се у уређају који користимо готово свакодневно – клима уређају. Иако га доживљавамо као савезник у борби против летњих врућина или зимских хладноћа, у његовој унутрашњости може да се задржи читав микросвет бактерија, буђи и непријатних мириса.
Посебно током прелазних сезона, када клима стоји без коришћења, а влага се задржава у филтерима и цевима, долази до развоја микроорганизама који могу бити прави узрок непријатног мириса када се уређај поново укључи.
Зато је редовно и комплетно чишћење климе кључно не само за бољи квалитет ваздуха у простору, већ и за елиминацију извора непријатних мириса. Ако занемарите овај корак, ризикујете да мирис буђи и устајалости преплави цео стан сваки пут када укључите расхладни систем. Пријатна свежина коју осетите после квалитетног чишћења климе није случајност, већ резултат уклањања узрока, а не само последица.
Не заборавите да запуштена клима не само да непријатно мирише, већ и нарушава здравље – посебно особама које пате од алергија, астме или респираторних проблема. Зато, ако желите да вам дом удише здравље, почните од уређаја који ваздух дистрибуира.
Фрижидер и замрзивач – скривени резервоари мириса
Фрижидер би требало да буде место у којем чувамо свежину – хране, поврћа, пића. Ипак, ако га не чистимо редовно, управо он може постати непријатан извор мириса који се лагано шири по целој кухињи, а затим и остатку стана. Често заборављени остаци хране, воће које трули у заборављеној фиоци, затворене посуде које су заправо препуне свега и свачега, могу учинити да ваш фрижидер више личи на експеримент него на место за чување намирница.
Један од најчешћих разлога је што заборављамо на рок трајања хране. У журби, често само убацимо остатке из ресторана, запечемо сир који је остао од пице и – заборавимо. У року од пар дана, ти „невидљиви загађивачи“ почињу да испуштају непријатне мирисе који не може да прекрије ни најјачи дезодоранс за фрижидер.
Зато је важно да барем једном недељно темељно прегледате све полице и фиоке фрижидера. Баците оно што више није употребљиво и обавезно оперите површине благим раствором соде бикарбоне и воде. Не заборавите ни замрзивач – замрзнута храна можда не мирише одмах, али неправилно затворене кесице и залеђене течности временом могу створити непријатан мирис сваки пут када отворите врата.
Кључ је у редовности – а добра вест је да уз мало организације, ваш фрижидер може увек бити извор свежине, а не проблема.
Теписи, намештај и тканине: упијају више него што мислите
Текстил у вашем дому – теписи, завесе, јастуци, софе – има способност да упије све мирисе из околине. То укључује мирисе кувања, цигарета, зноја, кућних љубимаца и још много тога. На први поглед, све може деловати чисто, али када уђете у собу и осетите да нешто „не штима“, велика је вероватноћа да се извор непријатног мириса крије баш у тканинама.
Посебно ако имате децу или љубимце, тканине су подложне мрљама које, иако обрисане, остављају траг. Невидљиве честице се задржавају у влакнима, стварајући подлогу за развој бактерија и буђи. То је разлог зашто многи станови „миришу на устајало“ чак и када су визуелно беспрекорно чисти.
Решење је дубинско прање – било да користите парочистач, или ангажујете професионалце за чишћење тепиха и намештаја. Такође, повремено прање завеса и јастучића прави огромну разлику. Не заборавите ни на простирке у купатилу и кухињи које често остају влажне – оне су савршено место за развој микроорганизама који шире непријатан мирис.
Увођењем рутине за одржавање текстила, можете значајно побољшати мирисну атмосферу у стану и учинити да све делује и изгледа свеже.
Одводи и цеви: најчешћи али често занемарени проблем
Један од најупорнијих мириса у стану често долази из одвода. Тај карактеристичан, понекад сумпорни или влажан мирис може бити сигнал да у цевима имате заосталу воду, наслаге хране, сапуна, масти или буђ. Ако се из судопере, лавабоа или каде шири непријатан мирис – то је знак да је време за акцију.
Велики број људи користи разне хемикалије које само тренутно ублаже мирис, али не решавају корен проблема. Заправо, накупљене масноће и прљавштина унутар цеви захтевају озбиљно механичко чишћење или коришћење специјализованих средстава која разграђују органске материје без оштећења инсталација.
Једноставан трик који можете применити код куће јесте мешавина соде бикарбоне и сирћета, која помаже у разградњи наслага и освежава одвод. Након тога, обавезно исперите врелом водом. Наравно, уколико је проблем учестао, консултујте се са водоинсталатером јер непријатни мириси могу указивати и на већи квар у канализационом систему.
Поред одвода, проверите и сифоне, нарочито испод судопере и лавабоа – често се ту накупљају остаци који постају легло бактерија . Превенција је кључ – редовно одржавање и провера одвода може вас поштедети многих непријатности и потенцијалних трошкова.
Непријатни мириси у стану нису мистерија – они увек имају свој узрок, а често се налазе на местима на која ретко обраћамо пажњу. Од климе, преко фрижидера и тепиха, до одвода – сваки део нашег дома може, ако га не одржавамо редовно, постати извор нелагодности.
Зато је важно развити навику редовног одржавања и не занемаривати рутинске контроле и чишћења.
Фотографије: Пекселс