Представници четири репрезентативна синдиката просвете који су у штрајку и траже да се почетна плата наставника изједначи са просечном зарадом на републичком нивоу која износи око 818 евра кажу да је одзив у три школске управе у Војводини и у Ваљеву био масован, упркос опструкцијама и притисцима. Јоца Копчић из Уније синдиката просветних радника Војводине подсећа да је већина школа у Србији у штрајку, и то циркуларном, односно донета је одлука да школе у четири школске управе сваке недеље скрате часове на пола сата.
Када се о Војводини ради, у три школске управе – Сомбор, Зрењанин и Нови Сад часови су скраћени на 30 минута. И у школској управи Ваљево је иста ситуација.
„Оно што могу да кажем је да је одзив био масован и да је штрајк спроведен у великом броју. Чак 85 процената школа је било у једном од облика штрајка, односно 30 минута, а 15 посто школа није спровело штрајк на територији аутономне покрајине Војводине“, навео је Копчић.
Истакао је да су имали на почетку прилично проблема што се тиче спровођења штрајка, тј. наилазили су на разне опструкције и притиске.
„Од дела директора на које нисмо заиста рачунали, с обзиром да смо ми у нашим штрајкачким активностима од 16. септембра ове године, нисмо заиста могли да претпоставимо да ћемо имати притисак од појединих директора. Тај притисак се манифестовао пре свега у слању мејлова нашим колегама, у којима се тражи изјашњавање, у којима се упозорава на погубност штрајка који желимо да спроведемо. Тражени су формирање спискова, чак је било и вербалних напада на наше колеге. Оно што могу да кажем да је један такође притисак било то што, рецимо, поједини директори нису желели да школе звоне на 30 минута, него су школе звониле на 45 минута“, указао је.
Навео је и да је у Шапцу био, како је рекао, „један екстремни случај“ у једној школи, „где је директор одбио да звони на 30 минута, већ на 45 минута и на упозорење наше колегинице, председнице синдиката, да би требало да се звони на 30 минута, имали смо један вербални сукоб, чак је директор напао и колегиницу, која је након тога затражила боловање“.
„То су неке ствари које заиста не смеју да се дешавају, јер ми смо заиста изашли у овај штрајк чистог образа и са једним простим и једноставним намерама које се тичу само просвете и образовања у Србији. Не знам из ког разлога смо ми ове притиске добили ове недеље. Колико знам, и прошле недеље колеге из Београда и колеге из Пожаревца су имали сличне проблеме. Некако симптоматично је то да смо се ми борили и на понуду владе Републике Србије, када су нам понудили да повећање плате буде на два нивоа, 8 и 12 одсто, ми смо се једноставно залагали да повећање буде једнобразно, да сви добијемо једно повећање плате од 12 одсто, да не будемо дељени на наставно и ненаставно особље. Међутим, тада нисмо имали проблема са директорима, пошто су они ненаставно особље, али нажалост када је влада изашла са предлогом и да је спустила за наставно и ненаставно особље, вероватно су директори задовољни са том понудом и на тај начин су почели да врше притисак“, наводи он.
Давид Мандић из синдиката Независност из школске управе Ваљево рекао је да је, према подацима сва четири репрезентативна синдиката, око 89 одсто школа било у неком виду штрајка.
„Од тих 89 одсто, у 63 одсто имамо часове пола сата, 26 одсто делимично су људи у обустави, само 11 одсто школа ради редовно. То је сјајан податак, ни ми сами нисмо очекивали толико. То показује бољу вољу, храброст просветних радника да поред свих притисака који су око њих издрже у томе“, рекао је Мандић.
И он каже да је у Шапцу посебно велики притисак на наставнике.
„Али, имамо случајеве где школе звоне на 45 минута, а радници раде пола сата. Ти радници су врло храбри, поздрављам их овом приликом свакако, сами организују своје звоно. У једној школи имамо случај да су их и родитељи подржали, што је заиста сјајна вест у овом случају. Рецимо када се спусти мало јужније, ситуација у Лозници је обрнута. Немамо притисак са стране директора, него имамо велики притисак са стране локалне самоуправе. Заједница Лозница није велики град као што знамо, сви познају једни друге и врше притисак. Неко ради негде у неким државним фирмама или у приватним фирмама и врши притисак на те људе. Људи су под великим притиском, али мислим да ће издржати, поготово онај уцењивачки однос владе… Мислим да нас то храбри и чини нас некако моћним да се супротставимо томе свему, јер мислим да су наши захтеви легитимни и поручујем да ћемо издржати у томе свакако“, поручио је Мандић.
Foto Printskirnn1