SafeJournalists: Полиција поново није заштитила новинаре на протестима у Србији
Мрежа SafeJournalists најоштрије је осудила претње, узнемиравања и нападе на новинаре и новинарке који су се, како наводе, догодили током протеста 16. и 17. фебруара у Нови Сад и Београд, уз оцену да полиција није благовремено и ефикасно реаговала.
У саопштењу се истиче да су током протеста у Београду поједини припадници полиције гурали, вређали и нападали новинаре, уз употребу вулгарних псовки, уместо да им обезбеде услове за несметан рад.
Како се наводи, више новинара је физички ометано током извештавања са протеста испред парка Ушће и Првог основног суда у Новом Београду. Фоторепортер Гаврило Андрић, према наводима мреже, два пута је био гурањем спречаван да бележи догађаје, иако је имао видно истакнуту прес легитимацију. Током вечерњих сати, док је снимао привођење демонстраната, припадник Жандармерије је, како се наводи, физички насрнуо на њега.
SafeJournalists наводи и да је новинарка портала „Машина“ ометана приликом снимања, да је студент фоторепортер Лука Пешић два пута јурен од стране полиције, као и да су новинарка Јутјуб канала „Србин инфо“ Нада Гладовић и новинар Дарко Симић били задржани у полицијском обручу док су покушавали да сниме одузимање мотоцикала грађанима.
Дан раније, у Новом Саду, новинар Жарко Богосављевић нападнут је испред Српско народно позориште, где је обележавано 200 година постојања Матица српска. Према наводима, напад се догодио у присуству полиције, без адекватне реакције. У истој групи налазили су се и новинари агенције Reuters, као и редакција „Одјек“ и „Storyteller“, који су такође били изложени гурању и агресији.
Мрежа наводи и да је новинар „Револт“ магазина Лазар Динић након протеста у Новом Саду добио претње смрћу путем порука, док је новинарка Дејана Цветковић, након извештавања са протеста у Сурдулици, била изложена сексистичким увредама и дељењу личних података у онлајн групама у којима се позивало на линч.
SafeJournalists захтева од Министарства унутрашњих послова да спроведе унутрашњу контролу и утврди одговорност полицијских службеника који нису заштитили новинаре, као и оних који су их, како се наводи, вређали и ометали. Такође се тражи успостављање јасних процедура поступања полиције према медијским радницима на јавним окупљањима.
Од надлежних тужилаштава, укључујући и Посебно одељење за високотехнолошки криминал, очекује се хитно процесуирање претњи и онлајн узнемиравања, нарочито у случајевима претњи смрћу и дељења личних података.
Мрежа је позвала и Европска унија, Савет Европе и OEBS да јавно осуде нападе и инсистирају на ефикасној истрази, уз поруку да се напредак у области владавине права мора мерити конкретним резултатима.
SafeJournalists поручује да ће наставити да документује све случајеве напада и притисака на новинаре и о њима обавештава домаћу и међународну јавност, уз захтев да се оконча пракса некажњивости.
