Министар здравства Хрватске Вили Берош (ХДЗ) ухапшен је јутрос у акцији националне канцеларије за сузбијање корупције и организованог криминала (УСКОК). Наиме, рано јутрос су припадници УСКОК-а покуцали на врата Вилија Бероша а на мети истражитеља је, уз министра, и неколицина високопозиционираних лекара.
Убрзо се огласио и премијер Андреј Пленковић и сменио Бероша с министарске дужности.
На његову позицију именовао је Ирену Хрстић државну секретарку „која управља Министарством здравства до ступања на дужност новог министра“, саопштили су из владе.
Канцеларија европског јавног тужиоца (ЕППО) у Загребу открива да је покренула истрагу против осам физичких лица, укључујући министра здравља Вилија Бероша и одговорних особа из две загребачке болничке установе, као и две правне особе, због основане сумње да су починили кривична дела примања и давања мита, злоупотребе положаја и овлашћења, те прања новца.
Акција се, пише Индеx, не спроводи по налогу европских тужитеља, него по налогу УСКОК-а. Ради се о набавкама дуалних микроскопа за неурокирургију, који су наводно „дебело“ преплаћени.
Према писању хрватских медија, он је осумњичен да је примао мито од око 25.000 евра по болници.
Вили Берош, ХДЗ министар здравља, други је министар Андреја Пленковића који је ухапшен у тренутку док је обављао дужност. Први је био Дарко Хорват, тадашњи министар привреде.
Бројни протести
Вили Берош је на функцију министра постављен 2020. Током четири године мандата више пута су здравствени радници протестовали због лоших услова рада и тражећи веће плате. Последњи протест одржан је пре четири дана када је око 4.000 здравствених радника ступило у штрајк тражећи повећање основице за 20 одсто, пише Данас.
Штрајк се одржава у 58 здравствених установа широм Хрватске, а према подацима, штрајку је приступило 4.000 радиолошких техничара, лабораната, радника санитета, медицинских сестара и фармацеутских техничара, односно отприлике читаво чланство Синдиката.
Фебруара прошле године хрватско новинарско друштво организовало је протест у Загребу поводом шест месеци од смрти новинара Владимира Матијанића, којем пет дана није пружена медицинска помоћ нити је добио адекватан здравствени преглед.
Окупљени су тражили смену министра здравља Бероша. Организатори кажу да је протест под називом “Опростите што сметам, не могу да дишем” организован против система који је “убио Матијанића”, те за све друге жртве здравственог система који у Хрватској не функционише.
Хрватско новинарско друштво тражило је независну истрагу околности смрти Матијанића, као и за оставку Бероша.
Берош је и пре ступања на дужност министра радио у Министарству здравља – од 2018. на месту помоћника министра.
Пре доласка у Министарство Берош је био начелник Завода за ендокранијалну неурохирургију у КБЦ-у Сестре милосрднице.
Берош је на функцију ступио само неколико сати након смене његовог претходника Милана Кујунџића чији је био помоћник.
Биографија Вилија Бероша
Берош је рођен 13. децембра 1964. у Сплиту. Основну и средњу школу завршио је у Јелси на Хвару.
Након завршетка војног рока уписује Медицински факултет Свеучилишта у Загребу где је дипломирао 1989. с просечном оценом 4,83. Ожењен је и отац двоје деце.
Још као студент бавио се научно-истраживачким радом и објавио неколико радова, писао је ХРТ. Приправнички стаж одрадио је у КБЦ-у Сестре милосрднице, а стручни испит положио је 1990. у Заводу за заштиту здравља Града Загреба.
Постдипломски докторски студиј уписао је на Природословно-математичком факултету Свеучилишта у Загребу из подручја молекуларне биологије. На истом факултету 2006. обранио је докторску дисертацију под насловом „Промене тумор супресорског гена АПЦ у туморима средишњег нервног система“ и стекао академску титулу доктора природних наука, а 2012. постао је доцент у знанственом подручју биомедицинских знаности.
Затим је постао ванредни професор у научном подручју биомедицинских наука на Едукацијско-рехабилитацијском факултету Свеучилишта у Загребу. Одлуком Министарства здравства и социјалног старања 2011. стекао је назив примаријус.
Члан је више лекарских удружења у Хрватској. Сарадник је у настави на Стоматолошком факултету Свеучилишта у Загребу, на Медицинском факултету Свеучилишта у Загребу и на Едукацијско-рехабилитацијском факултету Свеучилишта у Загребу.
У имовинској картици коју је испунио приликом доласка на дужност помоћника министра здравља наводи да му супруга ради у дечјем вртићу, има нето плату од 6184 куне те да заједно имају два кредита – један од 50.000 евра подигнут 2016. и други од 75.500 евра подигнут 2008.
У Загребу имају две некретнине – од 140 квадрата у Рудешу и од 50 квадрата у Врапчу. Имају и воћњак од 1692 квадрата у Ладучу. Берош је и сувласник стана од 75 квадрата и куће с окућницом од 135 квадрата у Јелси на Хвару, што је стекао наследством.
Супруга поседује „ауди А3“ из 2011, а он џип из 2008. Сувласник је глисера, чија је вредност процењена на 70.000 куна. Навео је и да поседује сат Бреитлинг у вредности од 35.000 куна.
Има породичну штедњу од 25.000 евра.
Vili Beroš Foto: Vanesa Pandzic / imago stock&people / Profimedia