Почетна » Како се греју Швеђани током хладних зима, а не стижу им огромни рачуни за грејање

Како се греју Швеђани током хладних зима, а не стижу им огромни рачуни за грејање

од Други Пишу
0 коментар

У Србији грејна сезона почиње од 15. октобра. Да ли ће радијатори бити топли на тај дан или не, зависи од временских услова. Грађани који се греју на друге начине сигурно већ увелико спремају план за хладније дане. С обзиром на то да се сваке године води дискусија о ценама грејања, које непрестано расту, каква је ситуација северније, тачније у Шведској и на које начине праве уштеду у потрошњи енергије и на рачунима.

Швеђани користе неколико метода за грејање и штедњу енергије, при чему је даљинско грејање један од кључних система. Око 55% домаћинстава и комерцијалних зграда у Шведској користи овај систем. Даљинско грејање користи отпадну топлоту из индустрије и комбинованих постројења за производњу електричне енергије и топлоте, чиме се смањује употреба фосилних горива и емисија ЦО2. На пример, скоро 90% топлоте у овим системима долази из обновљивих извора или рециклиране топлоте​, преноси Нова.рс.

У циљу штедње енергије, шведски систем грејања се фокусира на побољшање енергетске ефикасности зграда, као што је боља топлотна изолација и коришћење топлотних пумпи, које генеришу око 20-25% енергије за грејање. Ове технике смањују укупну потрошњу енергије и повећавају уштеду​, пише „Open Access Governmant„.

Швеђани су познати по својој ефикасности и одрживости у многим аспектима живота, укључујући и грејање. С обзиром на хладне зиме, грејање је неопходност, али начин на који то раде показује њихову посвећеност еколошкој одрживости и штедњи енергије. Ево како се швеђани греју и штеде на грејању.

Коришћење даљинског грејања
Даљинско грејање је веома распрострањено у Шведској, покривајући око 90% зграда у урбаним срединама. Овај систем подразумева централизовану производњу топлоте која се дистрибуира путем вреловодних мрежа до стамбених зграда и кућа.

Како штеде:

Комбинована производња топлоте и струје (ЦХП): Многе даљинске грејне станице користе технологију комбиноване производње струје и топлоте (ЦХП), што омогућава максимално искоришћавање горива и минималне губитке енергије.
Коришћење биогорива: Већина система користи биомасу (дрвни отпад, пелете) или биогас, што смањује емисије угљен-диоксида. Ови обновљиви извори енергије чине систем грејања одрживим и еколошки прихватљивим.

Геотермална енергија
Шведска је лидер у коришћењу геотермалних пумпи за грејање. Ове пумпе користе топлоту из земље, која је константна током целе године, за грејање простора и воде.

Како штеде:

Ефикасност: Геотермалне пумпе троше врло мало електричне енергије, а могу произвести три до четири пута више топлоте него што је потребно за њихов рад.
Ниски оперативни трошкови: Иако је почетна инвестиција већа, геотермални системи дугорочно доносе значајну уштеду, јер смањују трошкове грејања за чак 60-70%.
Изолација зграда и енергетска ефикасност
Зграде у Шведској су изузетно добро изоловане, што омогућава да унутрашња температура остане стабилна уз минималне губитке енергије. Модерна градња у Шведској често користи пасивне куће које су дизајниране да користе минималну енергију за грејање и хлађење.

Како штеде:

Висококвалитетна изолација и прозори: Користе се трослојни прозори са ниским коефицијентом проводљивости и дебели слојеви термоизолације на зидовима, подовима и крововима.
Паметни системи за вентилацију: Многе шведске куће имају системе вентилације са повратом топлоте, који враћају већину топлоте из издувног ваздуха.

Паметна технологија и регулација температуре
Швеђани користе паметне термостате и друге технологије које аутоматски прилагођавају температуру у зависности од времена, присутности укућана, или дневних/вечерњих режима.

Како штеде:

Паметни термостати: Ови уређаји омогућавају даљинску контролу температуре и програме који смањују грејање када нико није код куће или ноћу када је потребна нижа температура.
Зонирано грејање: Уместо грејања целе куће, често се греју само оне просторије које су тренутно у употреби.
Обновљиви извори енергије
Осим геотермалних пумпи, Шведска се ослања и на енергију ветра и соларну енергију, која се користи не само за производњу електричне енергије, већ и за грејање воде и подршку грејним системима.

Како штеде:

Соларни панели: Соларни колектори за загревање воде и хибридни системи који интегришу соларне панеле са грејним системима могу смањити потрошњу енергије за грејање
Субвенције и програми за енергетску ефикасност
Шведска влада подстиче коришћење енергетски ефикасних решења путем различитих субвенција и пореских олакшица за грађане који улажу у обновљиве изворе енергије или унапређују енергетску ефикасност својих домова.

Како штеде:

Субвенције за обновљиве изворе енергије: Власници кућа који прелазе на обновљиве изворе енергије као што су соларни панели или геотермалне пумпе могу добити значајне субвенције или пореске олакшице.
Да ли су Швеђани задовољни грејањем у својој земљи?
Мишљења Швеђана о системима грејања, посебно о даљинском грејању, су подељена. Иако је систем даљинског грејања високо ефикасан и користи обновљиве изворе енергије, цене су се значајно повећале у последњих неколико година. У 2023. години, на пример, просечна цена грејања порасла је за 8%, док су у неким општинама повећања достигла чак 30%. Ова поскупљења су изазвала незадовољство међу корисницима, посебно због тога што грејни оператери немају потпуну слободу да често мењају цене, што доводи до спорог прилагођавања трошковима горива. Ово изазива фрустрације и притиске на тржишту грејања​, пише „С&Б Глобал“.

Међутим, многи Швеђани су и даље задовољни високим степеном енергетске ефикасности система и његовим доприносом смањењу емисије угљен-диоксида. Упркос повећању цена, даљинско грејање остаје доминантан и важан систем грејања у земљи, посебно у урбаним срединама​.

Lotta Axing/Shutterstock

Нова.рс/Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар