Почетна » Ко је вођа сиријских побуњеника који су срушили Асадов режим?

Ко је вођа сиријских побуњеника који су срушили Асадов режим?

од Други Пишу
0 коментар

Неколико дана пре него што су његове снаге свргнуле режим Башара ал Асада, Абу Мохамед ал Џолани, вођа групе Хајат Тахрир ал-Шам (ХТС), симболично се појавио на степеницама средњовековне цитаделе у Алепу. Обучен у униформу, окружен ненаоружаним чуварима, привукао је пажњу шокираних грађана.

Ово појављивање, током муњевите офанзиве побуњеника широм Сирије, показало је Џоланијеву политичку промишљеност. Његов долазак на симболично место, без присуства оружја, осмишљен је како би се представио као озбиљан политички лидер, објашњава Арон Зелин, стручњак за џихадизам.

Неколико дана касније уследио је историјски пад Дамаска, чиме је окончана владавина породице Асад, која је трајала пола века.

Офанзива која је променила ток сиријског рата
Након година застоја, побуњеници су у неколико дана освојили кључне градове: Алепо, Хаму, Хомс и на крају Дамаск. То је показало колико је режим Башара ал Асада био крхак, упркос подршци Русије, Ирана и проиранских паравојних формација, пише Фајненшл Тајмс.

Успех ове офанзиве резултат је година пажљивог планирања од стране Џоланија. Његова стратегија укључивала је модернизацију војне тактике, политичко повезивање са племенским вођама, мањинским групама и бившим противницима, као и увођење цивилне управе на територијама под контролом ХТС-а.

Ко је Абу Мохамед ал Џолани?
Право име Џоланија је Ахмед Хусеин ал Шара. Рођен је 1982. године, а првих седам година живота провео је у Саудијској Арабији, где му је отац радио као инжењер. Породица се касније преселила у Дамаск, где је Џоланијев деда стигао након израелске окупације Голанске висоравни.

Радикализовао се током Друге интифаде 2000. године, а касније се придружио отпору против америчке инвазије на Ирак 2003. године. Тамо је брзо напредовао у редовима побуњеника, али је на крају заробљен и затворен у озлоглашеном логору Камп Бука, који је постао легло будућих вођа џихадистичких покрета.

Када је 2011. године у Сирији избио устанак, Џолани се вратио с мисијом да прошири утицај Ал-Каиде. Ипак, убрзо се дистанцирао од Ал-Каидиног руководства, усредсредио се на сиријску националну борбу и на крају се сукобио са Исламском државом (ИСИС) и самом Ал-Каидом.

Од џихадистичког команданта до политичког лидера
Џолани је временом „омекшао“ реторику ХТС-а, одбацио екстремистичке елементе и формирао техничку администрацију која управља територијама под контролом групе. Ово је део ширег напора да се представи као озбиљан лидер способан да води Сирију након Асадовог пада.

Стручњаци примећују да је Џоланијев „прагматични исламизам“ другачији од идеологије Ал-Каиде. Џолани често каже да се „ислам мора прилагодити стварном свету, а не да се стварни свет присиљава да се прилагоди исламу“.

Иако је ХТС и даље означен као терористичка организација од стране САД, а Џолани је под америчком потерницом уз награду од 10 милиона долара, он је предузео кораке ка политичком признању. Недавно је изјавио да би ХТС могао да се распусти и препусти управу прелазном телу које би поштовало социјалну разноликост Сирије.

Како ће се даље развијати ситуација у Сирији зависи од тога да ли ће Џоланијев ХТС моћи да усклади своје џихадистичке корене са политичким амбицијама. Његова трансформација из милитантног команданта у потенцијалног политичког лидера и даље изазива опречна мишљења.

Abu Mohammad al-Jolani Foto: Pictorial Press Ltd / Alamy / Alamy / Profimedia

Мила Мариновић   Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар