Почетна » Протести због полицијског убиства Афроамериканаца у десетинама америчких градова

Протести због полицијског убиства Афроамериканаца у десетинама америчких градова

од admin
0 коментар

 

Цели делови градова бележе сломљене прозоре, спаљене зграде и опљачкане продавнице.

Немири су се проширили на целу земљу а демонстранти осудјују вишегодишњу полицијску бруталност.

Преко ноћи полицијски час уведен је у више од десет градова широм земље укључујући Атланту, Денвер, Лос Андјелес, Минеаполис и Сијетл. Више од 1.300 људи је ухапшено у 16 градова од четвртка, укључујући њих 500 у петак у Лос Анђелесу.

Десетине хиљада људи били су на улицама синоћ широм земље, многи нису носили заштитне маске нити су водили рачуна о физичком дистанцирању, што забрињава здравствене стручњаке о могућем ширењу пандемије корона вируса у време када је велики део САД у процесу постепеног поновног отварања друштва и привреде.

Врло мало делова Америке остало је нетакнуто. Наводе се паљевине у градској скупштини града Рина, окршај полиције и демонстранатга у Фаргу у Северној Дакоти, и разбијени прозори у седишту полиције у Ричмонду у Вирџинији. У Индијанаполису полиција је истраживала више случајева пуцњаве у центру града у којој је једна особа убијена у јеку протеста. Полиција није имала детаља али је навела да у то нису укјучени полицајци.

У Вашингтону Национална гарда распоредјена је испред Беле куће где су демонстранти изазивали полицајце. Припадници Националне гарде су са штитовима стајали у чврстом кордону неколико метара од масе и спречавали их да се приближе. Председник Доналд Трамп велики део дана јуће је био на Флориди где је присуствовао лансирању ракете Спејсекса и Насе, а слетео је на травњак Беле куће предвече и ушао унутра без обраћања новинарима.

У Филаделфији повредјено је најмање 13 полицајаца када су мирни протести прерасли у насиље и најмање четири полицијска возила су запаљена, а било је паљења и на другим местима у центру града.

У Солт Лејк Ситију демонстранти су прекршили полицијски час и гувернер државе Јута је распоредио припаднике Националне гарде. Демонстранти су окретали и палили полицијска возила, а полиција је навела да је шест особа приведено и један полицајац повређен када га је демонстрант ударио у главу безбол палицом.

У Лос Андјелесу демонстранти су узвикивали „црни животи су важнии“ а полиција је плаицама потискивала бесне демонстранте и испаљивала гумене метке. У Њујорку опасни сукоби су избијали измедју полиције и демонстраната а полиција је хапсила више људи док је рашчишћавала улице.

У Минеаполису где су протести почели, полиција, чанови Националне гарде кренули су убрзо после почетка полицијског часа у 20. часова да растуре демонстранте, гађали сузавац и гумене метке да растерају људе испред полицијске станице и другде у граду.

Ти сукоби избили су после три дана протеста када је полиција углавном избегавала да улази у конфликт и после доласка више од 4.000 припадника Националне гарде у Минеаполлис, уз најаву да ће се тај број повећати на готово 11.000.

„Ситуација у Минеаполису више није око убиства Џорџа Флојда. Сада се ради о нападима на градјанско друштво уливање страха и ремећење наших великих градова“, рекао је Гувернер Минесоте Тим Волц.

Улице у Минеаполисуи су се постепено смиривале током ноћи и полиција је навела да ће чврст одговор да се настави колико буде потребно да се ситуација смири.

Немири се догадјају у време када је већина Американаца провела више месеци у кући у изолацији у оквиру мера за сузбијање корона вируса. Догађаји последња 72 часа, преношени уживо преко националне телевизије показале су супротно нагли излазак маса људи, бесних демонстраната, зграда које горе у огромном контрасту са празним улицама претходних месеци.

Бета/АП/Данас

Можда ти се свиди

Оставите коментар