Покушај атентата на Доналда Трампа у америчкој држави Пенсилванији извршио је Томас Метју Крукс, а оружје које је користио за атентат је полуаутоматска пушка АР-15, која је направљена на бази модела легендарне америчке пушке М-16.
Пушка АР-15 је изгледом веома слична пушци М-16, која је можда и најпознатија америчка јуришна пушка која је постала позната широм света током рата у Вијетнаму.
М-16 се од тада користи у америчкој војсци, с тим што је до сада прошла многе модулације, али је базично остала иста.
АР-15 осим што изгледом личи на М-16 користи и исти калибар метка као и М-16 а то су калибри 5.56×45мм или .223 Ремингтон.
Такође материјали од којих је направљена пушка АР-15 су исти као и код М-16, а то су лаки материјали који их чине лаким за ношење и руковање.
Оно што разликује ове пушке су намена и доступност.
Дојк је М-16 војна пушка коју у САД-у користи искључиво војска, АР-15 се у САД сматра цивилном пушком која је намењена за стрељаштво, лов и личну заштиту. Једна је од популарнијих пушака у САД-у и њена продаја је дозвољена свуда у САД-у, с тим да је у неким државама доступнија, док је у другим контрола куповине и држања ригорознија.
Оно што је чини веома популарном у САД-у је то што је позната по својој модуларној конструкцији, што значи да се различити делови могу лако мењати и прилагођавати потребама корисника, што је чини оружјем које је лако персонализовати, односно прилагодити је сопственим потребама. Постоји више дужина цеви, кундак може да се мења као и рукохвати и оквири. Лако се расклапа у више делова па је веома згодна за преношења са једног на друго место. Има могућност монтирања разних додатака као што су рукохвати и нишани (оптички, ред-дот и холо).
Сматра се веома прецизном на средњим удаљеностима до 200м, а најјбоље убојно дејство има до 300 метара удаљености.
Главна разлика између ове пушке и чувене М-16 је у томе што је М-16 аутоматска пушка, док је АР-15 полуаутоматска пушка. Аутоматско оружје је оно оружје које притиском на ороз може да испаљује више метака, док код полуаутоматског оружја за сваки испаљени хитац мора да се притисне окидач. Упрошћено М-16 има могућност рафалне паљбе, док АР-15 има опцију само појединачне паљбе.
АР-15 је постала предмет значајних контроверзи, посебно у САД-у, због своје употребе у масовним пуцњавама и другим криминалним активностима, а користи се масовно баш због својих горе наведених перформанси. То је довело до политичких расправа о контроли оружја и регулацији, а након атентата на Трампа овом пушком вероватно ће бити предмет још жешћих расправа.
Foto: Anna Moneymaker / Getty images / Profimedia
Угљеша Бокић Данас