Почетна » РУСИ НАПАДАЈУ, ИСЛАМИСТИ НИКАД ЈАЧИ Џихадисти у великој офанзиви, пред освајањем највећег града у Сирији

РУСИ НАПАДАЈУ, ИСЛАМИСТИ НИКАД ЈАЧИ Џихадисти у великој офанзиви, пред освајањем највећег града у Сирији

од admin
0 коментар

Борци Исламске државе (ИС) данас су наставили велику офанзиву према највећем сиријском граду Алепу, чији је један део до сад био под контролом снага оданих сиријском председнику Башару ал-Асаду, а други под контролом разних милитантних група које се боре и против Асада и против ИС. Након што су у петак џихадисти ИС заузели неколико села у околини града, у суботу је стигла информација да су се приближили на само два километра од северних квартова које још увек контролишу Асадове снаге.

Према тврдњи невладине организације „Сиријска опсерваторија за људска права“, чије је седиште у Лондону, а која има разгранату мрежу контаката широм Сирије, реч је о највећем успјеху ИС-а откад је кренула у офанзиву током августа, преноси Јутарњи.хр

Све се то догађа у јеку руских ваздушних удара, чији су циљ, према тврдњама Москве, управо положаји Исламске државе, али Запад тврди да су руске бомбе тек у мањој мери досад падале на ИС, а у највећој мери на положаје разних побуњеника, међу којима су и припадници тзв. умерене опозиције, што је амерички назив за снаге које финансира и/или обучава ЦИА. Многе од тих побуњеничких група досад су, а највише на подручју Алепа, били својеврсна тампон зона између Асадових снага и ИС-а, али ситуација се захваљујући руским ударима, чини се, поступно мења.

Док ИС напредује, активисти с терена јављају да Асадове снаге, упркос руској подршци из ваздуха, углавном настоје да задрже положаје, а тек ће се видети како ће се понети у случају да се ИС пробије кроз последња два километра у Алепу, зону која је још под контролом побуњеника, и крене у директну конфронтацију с војском сиријског председника.

Најновији успеси ИС доказ су и слабих учинака напада коалиције предвођене Сједињеним Државама, која тврди да бомбе баца искључиво на Исламску државу.

Иначе, Американци су у петак објавили да ће ревидирати своју политику подршке сиријским побуњеницима који се боре против ИС, најавивши да ће осигурати оружје и опрему провереним побуњеничким вођама и њиховим јединицама, што би могло довести до повећања америчке помоћи. То значи заокрет у односу на ранији програм обучавања и наоружавања јединица у камповима изван Сирије, након што је катастрофалан почетак тог програма ове године изазвао критике на рачун војне стратегије председника Барака Обаме.

– Министар обране Еш Картер даје упутства министарству како би се допремило оружје и опрема изабраној групи проверених челника и њиховим јединицама које би након одређеног времена биле у стању заједнички да нападну територију под контролом ИС – рекао је портпарол Пентагона у саопштењу. САД ће такође пружити ваздушну подршку побуњеницима који се боре против ИС, додао је он.

Високи амерички званичник рекао је да ће обука бити усмерена на побуњеничке вође, за разлику од увежбавања целих пешадијских јединица што је био ранији циљ.

Америчка подршка укључиваће оружје, комуникациону опрему и муницију, рекао је тај званичник додајући да ће ревидирани програм почети „у року од неколико дана“.

Као пример неуспеха овог програма може се навести недавни случај тзв. Дивизије 30, јединице „умерене опозиције“, на чију је обуку у Турској потрошен велики новац да би сви њени припадници чим су ступили на сиријско ратиште пре неколико недеља предали све оружје ал-каидиној испостави Фронт Нусре.

У петак је стигла и информација да су руски војни авиони погодили базу на североистоку Сирије која припада тзв. Дивизији 13, војној јединици „умерене опозиције“ која није издала Американце, али након овога руског напада готово је онеспособљена за даљу битку са ИС.

Према неслужбеним информацијама из Пентагона, на које се позива агенција АП, Американци ће се убудуће врло вероватно више фокусирати на продубљивање војно стратешке сарадње с Курдима, што ће с друге стране сасвим сигурно наићи на неразумевање Турске, кључног НАТО савезника у региону, који се донедавно нећкао конкретније ступити у битку с ИС баш како не би Курдима дао ветар у леђа, али свим силама би хтео да свргне Асада с власти, што је и жеља Вашингтона.

На терену у Сирији присутни су и Иранци, који службено признају да су тамо послати само своје војне саветнике, а не и трупе, али Техеран ионако обилно финансира Хезболах, који се врло активно бори за Асадову ствар. У петак су државни медији у Ирану објавили да је ИС у Сирији убио генерала врло утицајне иранске Револуционарне гарде Хусеина Хамеданија. Живот је изгубио у близини Алепа.

САД и Русија почињу разговоре о сиријском ваздушном простору

Русија и САД спремне су већ да овај викенд почну разговоре о безбедности својих пилота који учествују у војним операцијама у Сирији, рекао је у петак портпарол Пентагона, а преносе у агенције.

„Америчко министарство (обране) примило је службени одговор руског министарства обране на предлог како обезбедити сигурност ваздушних операција у Сирији“, рекао је Питер Кук.

„Пентагон разматра одговор и преговори би могли почети већ за викенд“, рекао је, а преноси агенција АФП.

САД које се противе руској подршци сиријскоме председнику Башару ал-Асаду одбацују сарадњу с Русијом, али су пристале да договоре механизме за безбедност ваздушног простора.

То је питање постало актуелно с уласком Русије 30. септембра у сиријски сукоб где САД већ годину дана предводе међународну ваздушну кампању против терористичке Исламске државе.

Дан након првих руских бомбардовања у Сирији, амерички војни и цивилни званичници разговарали су с руским колегама о томе како избећи несреће између авијација двеју земаља.

Нека од питања које требају договорити су радијске фреквенције којима ће се користити авиони за комуникацију „у случају несреће“ и језик којим ће комуницирати.

Американци изразом „децонфлицтион“ означавају тип комуникације у којем две стане размењују информације како би избегле несреће између завиона који учествују у операцијама на истом простору.

Сигурност пилота постала је још важнија откако су НАТО и САД оптужили Русију да је прекршила турски ваздушни простор, пише Реутерс.
Подсјећа да је САД објавио и да су руске крстареће ракете пале на иранско тло, што су службено оповргнули и Иран и Русија.

јутарњи.хр/АП/блиц

Можда ти се свиди

Оставите коментар