Научници из Фред Хачинсон Центра за истраживање карцинома из Сијетла пронашли су нову, револуционарану методу за лечење акутне лимфобластичне леукемије, објавио је британски лист „Индепендент“. Ова метода још увек је у фази испитивања, али резултати који је показала, дали су наду да би лек за једну од најтежих болести данашњице ускоро могао бити у употреби.
Ова терапија користи сопствене имуно ћелије да нападне метастазе рака. Лекари су третирали Т-лимфоците, врсту белих крвних зрнаца, помоћу посебних молекула како би им омогућили да препознају и нападну станице тумора. Тако третирани молекули, познати као химерни антиген рецептори добијени суод специјално узгојених генетски модификованих мишева, а потом враћени у тело пацијента кроз инфузију.
Разлог за наду је то што су ова испитивања дала одличне резултате. Чак 94% учесника клиничког истраживања након ове терапије није имало ниједан од симптома леукемије.
Још једна ствар која ово откриће чини тако важним је и то што је овај проценат успешног лечења остварен на пацијентима који су били у последњем стадијуму болести и којима су лекари предвиђали два до пет месеци живота.
– Овако нешто никада пре није забележено у медицини, искрено, добити овакве резултате код пацијената код којих је болест толико одмакла. Ипка, пред нама је дуг пут до коначног решења – рекао је Стенли Ридел, вођа истраживања.
Ово откриће потенцијално могло да доведе и до напредовања у лечењу, па коначно и лека, за неке друге облике карцинома, ипак, научници упозоравају да још није време за славље, јер је један број пацијената доживео токсичну реакцију и умро.