Ове здравствене потврде за међународна путовања су у виду апликације за паметни телефон, а садрже здравствене податке путника, као што су њихови ковид тестови, ПЦР и за антитела, и статус вакцинације.
За сада је апликација обавезна и резервисана само за Кинезе. Она ће им обезбедити већи комфор приликом путовања када буду склапани споразуми о узајамном признању здравствених потврда Кине и других земаља, написала је агенција Синхуа.
Циљ апликације је да се промовише обнова светске привреде и олакша прелазак граница, навело је Министарство спољних послова. Не наводе се конкретне ствари на које носиоци електронског пасоша имају права ни да ли друге земље планирају да га признају.
САД и Велика Британија планирају да покрену сличне системе. Европска комисија ће представити идеју „зеленог пасоша“ у Бриселу 17. марта.
Изузев локализованих жаришта Кина се у великој мери ослободила ковида-19 од пролећа 2020. захваљујући закључавањима, масовном тестирању, општем ношењу маске и обавезним карантинима при уласку у земљу.
Нови кинески здравствени пасош покренут је јуче преко мини програма уведеног на популарној апликацији Вичет (WеЦхат), и може да има и папирну верзију.
Од краја марта 2020. Кина дозвољава само Кинезима улазак на своју територију и ограниченом броју странаца. Она је такође знатно смањила међународне летове.
Дозвољен је улазак само страним дипломатама, пословним људима или странцима који имају стални боравак у земљи.
Сви путници, Кинези као и странци по доласку у земљу обавезни су да иду у 14-одневни карантин у хотелу о свом трошку.
Покретање електронског здравственог пасоша отвара могућност да се тај систем прошири на странце, односно да средњорочно делимично буду укинуте рестрикције за улазак и излазак са територије Кине.