Žrtve Milutina Jeličića Jutke devet meseci nakon što su ga prijavile za polno uznemiravanje ostale su bez posla, šikanirane su, a jedna je morala da napusti Srbiju.
Policija, sve organizacije koje se bave prevencijom nasilja, nevladin sektor redovno pozivaju žrtve nasilja da prijave nasilnike i silovatelje. Da li slučaj polnih uznemiravanja u opštini Brus čiji je glavni akter čelnik opštine pokazuje da se to ipak ne isplati?
– Otišla sam u Nemačku, radim šta stignem dok mi diploma ne bude nostrifikovana – počinje ispovest za „Blic“ Sandra Milanović, jedna od Jeličićevih žrtava. Ona je svojevremeno tražila pomoć od Jeličića kako bi se zaposlila kao vaspitačica, za šta se i školovala. Međutim, Jeličić ju je napao u stranačkim prostorijama i rekao da je „seks akontacija za posao“. Nakon što ga je prijavila policiji, a tužilaštvo odustalo od gonjenja, trpela je torturu i šikaniranje. Morala je trbuhom za kruhom.
– Nemam šta da tražim u Brusu. U Nemačkoj čistim kuće kod naših ljudi, ali i kod stranaca, radim u kuhinji, bilo gde, bilo šta… Poslodavci su fini ljudi. Govorim engleski, sporazumevam se na nemačkom i to mi olakšava čitavu situaciju. Predala sam papire i diplomu i čekam da se završi procedura i da počnem da radim kao vaspitačica – navodi Milanovićeva.
Kaže da joj deca i suprug užasno nedostaju.
– Kada me sin pozove i pita: „Mama, kada ćeš kući“, potpuno potonem. Užasno je sve to. Muž brine takođe – navodi ona.
Na pitanje kakve uslove tamo treba da ispuni da bi je primili na posao, kaže da je „to civilizovan svet u kojem vam ne treba partijska knjižica niti za posao treba da plaćate seksom“.
Sandrin suprug Slavoljub razočaran je odnosom Brusa prema njemu i njegovoj porodici.
– Trpim vređanje i dalje. Napali su me Jutka i njegovi na jednom sastanku stranke. Vređali su me, govorili da je Sandra kurva, bio sam u šoku. Ostali su ćutali – navodi Slavoljub Milanović za „Blic“.
Sandra i Slavoljub imaju dva sina od 10 i 12 godina. Slavoljub kaže da teško podnosi odvojenost od supruge, ali da mu je najteže kad vidi decu da pate.
Snežana Bojić je druga Jeličićeva žrtva, potpuno zaboravljena. Njen otac Andreja i Jutka su bili školski drugovi, a kada je Jeličić zaposlio Snežanu u biblioteci, počeli su problemi sve dok nije pokušao da je napastvuje. Tek tada je sve ispričala ocu. Snežana je posle svega imala psihičke probleme, ali je danas znatno bolje.
– Najvažnije je da je moje dete dobro. Od posla nema ništa. Zamislite, završila je fakultet sa prosekom 9.85, a ne može da se zaposli. To je sramota Brusa. Pokušaćemo u Kruševcu da nađemo neko mesto za nju – kaže za „Blic“ Andreja Bojić, Snežanin otac.
Marija Lukić, čiji je slučaj jedini, po mišljenju tužilaštva, zaslužio da bude podignuta optužnica, posao nije imala mesecima, pa se zaposlila u jednoj privatnoj kompaniji u Kruševcu. Ona je za dve godine, koliko je bila Jeličićeva sekretarica, primila 15.000 lascivnih SMS-ova od njega. To što je svaki sačuvala bilo je ključno da optužnica bude podignuta.
– Osim što je otpustio mene, sklonio me iz svih upravnih odbora i jednog nadzornog odbora, za šta se i ne primaju naknade, na njegov predlog doneta je odluka o uklanjanju lokala mog muža iz centra Brusa iako se taj objekat na istom mestu nalazi 40 godina. Jeličić je neumoljiv, ne oprašta – navodi Marija Lukić za „Blic“.
Osim toga, Lukićeva je dobijala pretnje smrću koje je prijavila policiji.
Sandra Milanović – otišla u Nemačku
Zbog ugrožene egzistencije Sandra je morala da napusti Srbiju i posao potraži u Nemačkoj. Tamo radi pomoćne poslove dok čeka nostrifikaciju diplome.
Odvojena je od porodice i to joj užasno teško pada. Njen suprug Slavoljub uprkos svemu ne želi da napusti Srpsku naprednu stranku, iako se i dalje suočava sa jezivim Jeličićevim uvredama na svoj račun i račun svoje supruge.
Marija Lukić – svakodnevna tortura
Mesecima na društvenim mrežama trpi najgore uvrede, pretnje linčovanjem i smrću. Zbog odluke da prijavi nasilnika ostala je bez posla. Skupština opštine je na Jutkin predlog donela odluku da sruši lokal njenog muža, koji u centru grada postoji već 40 godina.
I Marijina sestra je izbačena iz Upravnog odbora vrtića, za šta nije ni dobijala naknadu. Marija je novi posao našla u Kruševcu u privatnoj kompaniji.
Snežana Bojić – ostala bez posla
Završila je fakultet s prosekom 9.85. Njen otac Andreja Bojić tražio je od Jeličića pomoć da je zaposli i uskoro je primljena u Narodnu biblioteku. Međutim, počela su uznemiravanja, poruke, sve dok Jutka nije nasrnuo na nju.
Tada je sve ispričala ocu i rešili su da slučaj prijave policiji. Zbog zlostavljanja je imala psihičke probleme od kojih se leči. Danas se oseća bolje, ali posao nema i dalje i male su šanse da će ga ikada naći u Brusu.
Ivana Mastilović Jasnić Blic