Грађани Србије својим новцем плаћају медијске тровачнице које их доводе у заблуду и од њих крију истину, тако што им државна предузећа и локалне самоуправе дају милијарде из државне касе иако свакодневно крше кодексе, рекао је данас председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић на петој конференцији за медије након формирања антикорупцијског тима странке у Народној скупштини Србије.
Алексић подсећа да је 2015. године усвојен сет медијских закона и то Закон о јавном информисању и медијима, као кровни закон, као и Закон о електронским медијима и Закон о јавним медијским сервисима којима је предвиђен излазак државе и јединица локалне самоуправе из власничке структуре медија, односно приватизацију, увођење таксе уместо тв претплате и стварање услова за дигитализацију.
,,Шта је Србији донела приватизација медија? Приватизована су 33 медија, фактички државним новцем. Држава је заменила власничку контролу финансијском контролом, а медији се и даље финансирају новцем грађана Србије. Добили смо фактичку куповину буџетским новцем, нове власнике повезане са режимом и сливање новца из градске и општинске касе за финансирање медија. Сви ти медији су под контролом власти и служе да централизовано преносе поруке режима и свакодневно нас доводе у заблуду”, објаснио је он.
Он наглашава да су стуб медијских манипулација штампани медији, па када је у питању кршење Кодекса новинара Србије, сваке године на прва три места се смењују Информер, који је за 859 дана од 2020. до почетка ове године имао 4.075 прекршаја у штампаном издању, Ало са 5.457 прекршаја и Српски телеграф са 4.367 прекршаја, затим следи Курир са 2.150 прекршаја, Вечерње новости са 1.971 прекршајем и Политика са 260 прекршаја.
,,Према подацима Савета за штампу, у посматраном периоду, наведени дневни листови прекршили су кодексе 18.280 пута, што је више од 21 прекршаја дневно, кроз изношење неистинитих информација, говор мржње, сензационализам, нагађање, злоупотребу, експлицитно насиље које су приказивали кроз текстове и фотографије. Таблоиди су такође и затворени за опозицију, осим када су у питању неистинити и негативни текстови”, додао је он.
Алексић истиче и да се у извештају Савета за штампу из 2023. године наводи да је извештавање о опозицији углавном негативно и да у таблоидима налазимо огроман број непотписаних текстова у којима се износе неистине о опозиционим странкама и њиховим лидерима уз потпуно игнорисање њихових демантија и додаје свој пример који је обрађен у свом извештају „Алексић и таст“ где су медији извештавали о наводним злоупотребама буџетског новца потпуно занемарујући његова подсећања да је због таквог писања добио више судских пресуда.
,,Ови медији лажу и и када их тужите неко им даје новац да плате те казне које су мизерне. Држава је направила такав систем и они настављају да раде шта хоће. Од 2017. године упорно добијам на десетине пресуда и они настављају и даље да пишу“, додао је Алексић.
Алексић каже да је Курир од 2020. године добио из државне касе 3.196.714.266 динара и то од Радио-телевизије Србије, Електропривреде Србије, ЈП Србијашуме, Државне лутрије Србије и ЈП Пошта Србије, Српски телеграф 382.047.756 динара од Радио-телевизије Србије, Електропривреде Србије, Државне лутрије Србије, ЈП Пошта Србије и Републичке дирекције за имовину, Политика и Вечерње новости које имају истог власника добиле су 377.688.310 динара од државе, Информер 181.201.448 динара, а Ало 174.794.880 динара.
,,Кроз 200 послова 29 државних предузећа дало је милијарде динара таблоидима, па су тако Вечерње новости од РТС добиле 6.000.000 динара за рекламирање програма у штампаним и онлајн медијима, Информер је од Државне лутрије Србије добио 4.900.000 динара за оглашавање у штампаним медијима, Ало је од ЈП Пошта Србије добио 2.566.080 динара за закуп огласног простора за штампане медије, Политика је од ЈКП Погребне услуге Београд добила 6.367.404 динара за оглашавање, а Курир од ЕПС 3.600.000 динара за закуп штампаних медија и интернет портала са националном покривеношћу”, додао је он.
Алексић објашњава да је 169 јединица локалне самоуправе давало новац таблоидима на конкурсима за пројектно суфинансирање медија, па је тако Информер за пројекат ,,Учимо кроз игру” који треба да се бави младима и науком добио два милиона динара од града Београда, док је Српски телеграф на истом конкурсу за пројекат ,,Спорт и физичка култура” добио 4.500.000 динара.
,,Бројни су примери како таблоиди који највише крше кодексе и правила добијају на конкурсима новац грађана Србије, а не оправдавају га кроз свој рад. Ало је од града Ниша добио 1,8 милиона динара за пројекат ,,Европски Ниш”, Вечерње новости су од града Шапца добиле два милиона динара за два пројекта, док су Ало и Курир од града новог Сада добили милион односно 2,5 милиона динара.
Он подсећа да Правилник о суфинансирању пројеката производње медијских садржаја предвиђа одредбу према којој чланови комисије треба да узму у обзир да ли су учеснику конкурса изречене мере од стране државних органа, регулаторних тела или тела саморегулације у последњих годину дана, због кршења професионалних и етичких стандарда.
,,Режим Александра Вучића почива на дезинформацијама, манипулацијама, обмањивању грађана Србије, таргетирању непријатеља и стварању лажне слике, а све то раде захваљујући корупцији која је у врху државе и којом разарају државу. Ова власт створила је амбијент да се у Србији краде по закону и уништила институције да би могли да краду онако како њима одговара. Највећи непријатељ његовог режима је истина која ће увек наћи пут, али нажалост, до тада, сви плаћамо високу цену”, рекао је он.
Алексић је позвао грађане, привредне субјекте и људе у јавном сектору да пријаве корупцију антикорупцијском тиму Народног покрета Србије на сајту странке и на мејл prijavikorupciju@nps.org.rs.