Бранилац професорке из Новог Сада која штрајкује глађу и жеђу: Она је жртва политичког процеса

marija vasicnovi sad
Други Пишу
мај 14, 2025

0 коментара

7 мин читања
46

Адвокат Александар С. Петровић, бранилац притворене професорке и активисткиње Марије Васић која је у уторак почела штрајк глађу и жеђу из протеста због продужења притвора, изјавио је да је његова брањеница жртва политичког процеса који представља преседан услед којег би било који грађанин могао завршити у притвору због прислушкиваних приватних разговора.

Против Васић и других активиста Покрета слободних грађана (ПСГ) и организације Студенти против ауторитарне власти (СТАВ), који се два месеца налазе у притвору, новосадско тужилаштво је недавно подигло оптужницу због сумње да су припремали „дело против уставног уређења и безбедности Србије“, јер су наводно планирали упад у Скупштину и РТС током студентског протеста 15. марта у Београду.

Петровић је за портал Аутономија из Новог Сада рекао да су „политички карактер процеса“ открили и режимски медији који су пре подношења кривичне пријаве емитовали снимке и прогласили окривљене „терористима“.

„Када ненасилни политички говор буде квалификован као ‘напад на уставни поредак’ и за то се одреди најстрожа мера притвора, ствара се преседан селективне репресије. Грађани се тада суочавају са реалном опасношћу вишемесечног притвора не само због учешћа у протесту, већ и због вођења колоквијалних разговора“, рекао је адвокат.

Најавио је да ће браниоци поднети жалбу на последње решење о продужењу притвора за још 30 дана за шесторо активиста и студената, са предлогом да се притвор укине односно евентуално замени блажим мерама, конкретно забраном напуштања стана уз електронски надзор, забраном напуштања боравишта или забраном присуства јавним скуповима.

„Уколико та жалба буде усвојена, верујем да би Марија престала са штрајком глађу. Свакако, обратићемо се и заштитнику грађана и покрајинском омбудсману са захтевом за хитну контролу услова у притвору уз омогућен приступ независним лекарима“, казао је Петровић.

Чисто политички процес
Оценио је да се у целом случају ради о чисто политичком процесу с обзиром да се оптужни предлог Вишег јавног тужилаштва заснива „искључиво на тајно снимљеном разговору у просторијама Покрета слободних грађана који је прибављен на незаконит начин“, у коме се говори о евентуалним модалитетима придруживања студентском протесту, без икаквих конкретизација, договора, подела улога и планова.

„Дакле, тај незаконит доказ мора бити изузет из списа и на основу њега се не може засновати ваљана судска одлука у складу са доктрином о плоду отровног дрвета, будући да би тиме била најгрубље повређена процесна правила прописана Закоником о кривичном поступку која регулишу посебне доказне радње и гарантије регулисане Уставом Србије којима се штити право на приватност, што би представљало један опасан преседан“, казао је Петровић.

Навео је да, упркос томе, суд још увек није изузео тај доказ из предмета иако су сви браноци поднели такав аргументован предлог, док с друге стране тужилаштво њих терети за припремање најтежих кривичних дела против уставног поретка и захтева максималну казну од пет година затвора, иако „никакво насиље није планирано ни извршено, а ради се о раније неосуђиваним лицима“.

„Да је реч о чистом политичком поступку јасно је из чињенице да су режимски медији још пре подношења кривичне пријаве емитовали снимке и прогласили окривљене ‘терористима’, нарушивши претпоставку невиности и откривши политички карактер процеса“, рекао је Петровић.

Преседан селективне репресије
Према његовим речима, када „ненасилни политички говор буде квалификован као напад на уставни поредак“ и за то се одреди најстрожа мера притвора, ствара се преседан селективне репресије.

„Грађани се тада суочавају са реалном опасношћу вишемесечног притвора не само због учешћа у протесту, већ и вођења колоквијалних разговора који се свакодневно воде у кафићу, канцеларији или за трпезаријским столом, што директно нарушава слободу окупљања и изражавања и право на приватност загарантовано Уставом и Европском конвенцијом“, објаснио је Петровић.

Навео је да људи који „намерно колима газе мирне демонстранте“ бивају ослобођени и пуштају их да се бране са слободе, док се њихови брањеници „ни због чега држе у притвору са стеницама већ 60 дана“.

Додао је да је Европски парламент Резолуцијом усвојеном 8. маја закључио да су њихови брањеници „незаконито прислушкивани и да се држе у притвору као политички таоци“.

Петровић је рекао да правосуђе у Србији располаже механизмима којима може очувати сопствену независност, али је оценио да крајњи успех зависи од подршке целокупног друштва, медија и међународних фактора.

Marija Vasić Foto: N1

Н1/Нова

Последње