Проф. др Слободан Цвејић, народни посланик и потпредседник Србија центра, изјавио је за Данас да више од 300 телевизијских обраћања председника Александра Вучића током претходне године прави опасне друштвене поделе, али да је исто тако велики проблем и то што он прича.
„То је посебно дошло до изражаја у јавном позиву Вучића да се посетиоци из Хрватске избаце из Србије. Ова изјава представља изузетно опасан чин који потенцијално угрожава безбедност свих гостију Београда и указује да је његов политички резон потпуно ресетован на радикалска подешавања. Вучићу константно треба неки непријатељ којег може да победи у својим изјавама и ТВ представама. Од студената је изгубио са 10:0, од демократски оријентисаних грађана је изгубио службеним резултатом, па сад из свог мрачног имагинаријума извлачи неколико студената из Хрватске да би их убедљиво поразио својим отужним наклапањима о херојској хулиганској младости“, нагласио је Цвејић и додао да је Вучићева медијска стратегија, која се ослања на контролу свих електронских медија са националном фреквенцијом и готово свих штампаних медија, довела до дубоких друштвених подела.
„Ту су још и прилози о његовим активностима и изјавама, па коментари аналитичара о његовим поступцима и слично. Све оно што је потребно да се изгради култ личности. Бар међу оним ненаученима да размишљају својом главом, да саберу два и два и који гледају пре свега пропагандне канале са националном фреквенцијом, а такви су сви одреда. Изгледа да нам је онај прилог у којем Вучић излази из фрижидера најавио судбину – Вучић уз сваки залогај и удисај. На опозиционе странке и политичаре се обрушава са посебним жаром, али већи проблем од тога је што је људима потпуно огадио политику и трајно умањио капацитет политичког представљања кроз уређени политички систем. Уз његов труд у српској политици није остало готово ништа од племенитости и врлине, него само стереотипи о „прљавој политици“ и „неспособној опозицији“, оценио је Цвејић.
Потпредседник Србија центра истиче да су студентски протести и алтернативни извори информисања показали да ауторитарна политичка култура, ипак, може да буде превазиђена.
„Студентски протести показали су да породично васпитање и алтернативни канали информисања, пре свих Интернет, могу да компензују ауторитарну политичку културу и слабе политичке институције. За то Вучић нема решење. Мислио је да је својим социјалним инжењерингом створио друштво које га готово безрезервно подржава, а сада схвата да га велики број грађана Србије више не подржава. Што би рекли студенти, кенселован је. Његово поновљено инсистирање последњих дана на томе да жели да се упише у историју показује његову фрустрацију реалном могућношћу да ће се у историју уписати као насилник и вођа корупционашке клике, а не као визионар и градитељ. Главни јунак театра апсурда се враћа у стварни живот“, закључио је Цвејић.