Након више од шест месеци упорне борбе кроз протесте и блокаде универзитета, студенти су се политички артикулисали и јасно затражили расписивање ванредних парламентарних избора до средине маја, уз најаву радикализације уколико до тога не дође, чиме су ставили додатан притисак на власт, која засад не даје знаке да ће попустити. Међутим, према речима наших саговорника, и поред интереса власти да се они одрже што касније, апект уједињеја опозиционог дела друштва представља неизоставан корак
Студенти су након више од пола године активних демонстрација и блокада универзитета, постављањем захтева за расписивање ванредних парламентарних збора, дошли до политичке артикулације протеста. Студентски захтеви, иако око њих у јавном дискурсу постоји много несугласица, почевши од процене њихове јасности до тога који од њих су испуњени, у себи садрже јасне политичке последице, и то је неоспорива чињеница.
Студенти сада очекују да избори буду расписани већ средином маја, а уколико до таквог исхода не дође, најављују радикализацију својих акција.
Иако аргумент председника Вучића да ће изборе расписати предметна ненадлежна институција, аутоматски пада у воду, јер расписивање избора заправо предствља дужност председника према Уставу, и даље остаје питање колико је реално очекивати да овај захтев студената у блокади буде испуњен.
Ограђивањем од политичког аспекта ових демонстрација од њиховог почетка и склањање опозиције, студентима је донело много симпатија. Подршку опозиције нису изгубили, међутим, упитно је да ли је захтев за расписивањем избора реалније остварив од на пример захтева за формирање експертске владе, који студенти нису прихватили.
Према речима наших саговорника, у интересу власти је да се избори одложе, али уједно истичу и значај уједињења опозиције, студената и цивилног друштва како би се тај притисак на власт повећао.
Радомир Лазовић, копредседник Зелено-левог фронта каже за данас да је мишљења да ће “Вучић бежати од избора колико год може”, јер му они не одговарају у овом тренутку.
– Подршка СНС-у опада, због чега ће председник Вучић на све начине гледати да одуговлачи и сачека да притисак прође, да се људи уморе, покушаће да сломи просветаре, да студентима отежа колико год је могуће, а све време радиће и оно што најбоље зна, а то је изазивање нових сукоба и стварање што више подела међу незадовољним грађанима – каже наш саговорник, додајући да је за напредњаке корисно и ограђивање студената од активистичких организација, организација цивилног друштва, политичких партија, на чему онда СНС гради нове наративе мржње са циљем да не дође до удруживања свих здравих снага.
Лазовић истиче да је процена студената да је неопходно изборе добити што пре добра, а да се то се може остварити само притиском и да управо од тога ће зависити да ли ћемо успети да натерамо владајућу гарнитуру да их стварно и распише.
– Од нас могу да очекују пуну подршку за овај захтев, а очекујемо и да представе план за остваривање притиска како би се СНС натерао да распише изборе, а мора се мислити и на то шта ако истрају у ономе што је заправо очекивано, а то је да од избора беже – поручује копредседник ЗЛФ.
Важно је напоменути, истиче наш саговорник, и да упркос томе што истраживања показују да СНС-у опада подршка, то уопште не значи да су ствари готове.
– То би била велика замка. Посебно имајући на уму да СНС у потпуности у својим рукама држи коруптивни апарат којим је покрао претходне изборе. Протести јесу пробудили грађане, отерали страх, још једном демаскирали ауторитарни режим, али изостале су институционалне промене и СНС ће користити своје људе у систему да им поново краду гласове, врше притиске и слично – закључује Лазовић, додајући да је то, такође, отворено питање за студенте који су преломили да упркос јако лошим изборним условима траже изборе.
Павле Грбовић, лидер Покрета слободних грађана, каже за наш лист да је мало вероватно да ће избори бити одржани у јуну, јер би то значило да у наредна четири дана и председник Владе и председник Републике предузму неопходне кораке, а да не делује чак ни да размишљају у том правцу. Он додаје да избори током јула и августа никада нису одржани и питање је да ли би то уопште било паметно.
– Не знам шта је план студентског покрета у том случају , али свакако ћемо бити спремни да помогнемо у мери у којој можемо. Оно што сигурно можемо да радимо заједничким снагама, јесте да се изборимо да те изборе , били они на јесен или зиму, дочекамо у што бољим околностима. Започета је процедура за избор новог састава Савета РЕМ-а, заслугом прво организација цивилног друштва у сарадњи са опозицијом које су спречиле претходни незаконит процес , а касније и студената који су извршили притисак да се започне са новим поступком.
Грбовић подвлачи да није свеједно како ће тај избор бити окончан и ко ће бити изабран и да остаје при уверењу да на том пољу има доста простора за напредак. Он, такође, истиче да верује да би нека врста међународне контроле изборног процеса била изузетно значајна.
Заједнички утицај цивилног друштва које има експертизу у тој области, студената који имају највећи политички легитимитет и опозиције која има формалну легитимацију и развијене институционалне контакте може у многоме да помогне да се то заиста и оствари, објашњава лидер ПСГ.
Наш саговорник поручује да је јасно да ће режим играти на карту исцрпљивања , уношења раздора и обесхрабривања , али да сматра да на то може паметно да се одговори, да се не чека само да они нешто “дају”, већ да у сваком тренутку постоји тачка фокуса како би повећали шансе за победу.
– У овом тренутку то дефинитивно може и треба да буде подршка опозиционим листама у Зајечару и Косјерићу , јер би добри резултати у тим местима могли да дају додатну енергију овој борби – закључује Грбовић.
Директор Центра за локалну самоуправу, Никола Јовановић, каже да то када ће бити парламентарни избори, зависи само од “једног човека”, а да познајући његове метода рада, сигурно ће гледати да избори буду што касније, како би се скупштинска опозиција и универзитетски покрет што дуже гложили.
– За наше друштво, најбоље би било да избори заиста буду у мају, да сви подрже универзитетску листу и да се направи референдумска атмосфера- закључује наш саговорник.
EPA-EFE/RONALD WITTEK
Л. Стевановић Данас