У Србији већ дуги низ година постоји неповерење грађана у изборни процес. Честа су мишљења и основане сумње у могуће злоупотребе током самог чина гласања, који се одвија под великим велом тајности, без довољно контроле и транспарентности. Управо због тога политички актери оправдано сумњају у регуларност избора.
Како би се обновило поверење грађана и унапредила транспарентност, неопходно је модернизовати изборни процес и увести низ мера попут формирања професионалних бирачких одбора, инсталирања камера на бирачким местима, дигитализације бирачких спискова и обавезног скенирања записника након завршетка гласања.
Професионални бирачки одбори били би састављени од три стална, стручно обучена члана, чији би рад био јасно регулисан правилима. Таква структура значајно би смањила могућности злоупотреба и манипулација. Поред професионалних чланова одбора, додатни надзор пружали би представници политичких странака, група грађана и невладиног сектора. Њихово присуство било би додатна гаранција поштења и законитости изборног процеса.
Постављање камера додатно би осигурало контролу и транспарентност, уз строго поштовање тајности гласања. Камере би снимале целокупан ток изборног процеса, али би биле тако постављене да ни на који начин не угрожавају право бирача на тајност гласања.
По завршетку гласања, бирачки одбори имали би обавезу да скенирају записнике и одмах их објаве на интернет страницама Републичке изборне комисије и општинских изборних комисија. Тиме би се омогућило брже и транспарентније објављивање резултата, чиме би се значајно смањиле могућности злоупотреба и манипулација резултатима гласања.
Дигитализација бирачких спискова омогућила би сваком бирачу увид у то да ли је евидентирано његово гласање или је можда дошло до злоупотребе. Транспарентан увид сваког појединца додатно би учврстио поверење грађана у исправност изборног процеса.
Спровођењем ових мера створили би се неопходни услови за обнову поверења грађана у изборни систем, осигурала већа транспарентност и унапредио демократски квалитет самог процеса гласања у Србији.