Систем за пренос електричне енергије Србије и даље је несигуран и нестабилан. Овакво стање траје дуже од једне деценије и тиме је константно угрожена енергетска безбедност Србије. Докази несигурног и нестабилног рада очигледни су и непобитни, а објавио их је и оператор преносног система (ПС) „Електромрежа Србије“ (ЕМС) у његовим десетогодишњим плановима развоја. Могу да се виде и на ЕМС-овој апликацији Енергy Флуx.
Упркос томе, ЕМС је, у свом неуспешном демантију, навео да по дефиницији несигуран рад није несигуран и оптужио Србија центар да застрашује јавност, а за недозвољено високе напоне окривио интерконекцију. Србија центар поново упозорава јавност да у претходном периоду ЕМС није учинио ама баш ништа да снизи напоне у систему. Тако је настављено тихо и постепено уништавање веома скупе системске опреме плаћене новцем грађана Србије. Очигледно је да ЕМС није ни заинтересован ни способан да питање недозвољено високих напона реши на ефикасан начин. Тако је преносни систем препуштен неспособном и неодговорном оператору да га и даље уништава. Напоменули смо да је недозвољено висок напон у преносном систему исто као висок крвни притисак у људском огранизму који, ако се не лечи, може имати смртни исход. Замислимо само да лекар не преписује пацијенту терапију за висок крвни притисак и пушта га да лагано умире уз опасност да му се догоди шлог, инфаркт срца, пуцање крвних судова, отказивање рада бубрега или губитак вида. У медицини се у већини случајева и не зна егзактно шта је тачан узрок настанка хипертензије али упркос томе медицина успешно лечи највећи број хипертензичних пацијената. С друге стране, ЕМС ништа не предузима да снизи напоне и помогне преносном систему и тако допринесе енергетској безбедности Србије, а узроци су апсолутно познати. При том, ЕМС обмањује јавност и подсмева се објективној струци ове државе дајући у својим саопштењима флоскуле како је све у реду и да тамо негде постоје злонамерници који застрашују јавност.
ЕМС и надаље обмањује јавност и подсмева се објективној струци која каже да идеја да се уграде стотине Мвар‑а регулисаних пригушница да би се снизили напони у 400 кВ мрежи неће дати резултат. Наиме, према информацијама диспечера хрватског оператора преносног система пригушнице су се прегревале, заштита их је избацивала и на крају су морале да буду и искључиване из погона, што је стварало додатни проблем неселективног испада електрана из система Хрватске и БиХ. Зато позивамо ЕМС да се не понаша неодговорно као у претходном десетогодишњем периоду када је дозволио да напони пређу горње граничне вредности, да уважи очигледно лоша и нефункционална искуства из суседног преносног система и поново добро простудира одлуку да уграђује пригушнице. Решење са пригушницама хрватског оператора преносног система коштало је 30 милиона евра, а ефекат је био од 7-30 одсто уместо очекиваног стопроцентног учинка! ЕМС планира средства за ову намену у износу значајно већем од Хрватске – чак 47.5 милиона евра, а да при томе није познато који крајњи ефекат ће бити постигнут овим енормним издатком и то неуспешно покушавајући да реши проблем који је сам генерисао.