Власт СНС у јеку студентских и грађанских протеста наставља да реализује штетне пројекте, које је својевремено зауставила због притиска јавности. У томе их не спречава чак ни чињеница да је Влада у оставци, а земља у највећој друштвеној кризи у новијој историји.
Томе сведоче чињенице да Рио Тинто наставља да прибавља неопходне сагласности, а да је Еуролитијум тренутно у фази ребрендирања, па су, због великих демонстрација у Ваљеву, променили име у Палковкy доо и покренули нови поступак за добијање дозвола за наводно истраживање геотермалних вода.
Да се подсетимо, у периоду од 2015. до 2022. године канадска компанија Еуро Литијум Балкан обављала је геолошка истраживања за бор и литијум. Ти радови су извођени на истражним подручјима Ваљевско-Мионички басен и Ваљево север. У том периоду избушили су око 50 бушотина у селима Попучке, Лукавац, Дивци, Шушеока и Мрчић. При томе је дошло до урушавања појединих бушотина што је за последицу имало мешање рудничких вода са водом за пиће. На бушотини број 4 у селу Шушеока дошло је до изливања воде на површину земље и ту је пронађена концентрација бора неколико хиљада пута већа од дозвољене. У непосредној близини налази се домаћинство Драгана Тадића чији бунар је такође контаминиран бором. Употреба те воде за пиће, као и за напајање оваца, довела је до угинућа јагњади на поменутом домаћинству. Друга критична бушотина је број 5 у селу Лукавац. Она никада није затворена, јер је преко ње прешла брза саобраћајница Ваљево-Лајковац. На педесетак метара од бушотине налази се кућа Цветка Јовановића чији је бунар, такође, затрован бором и литијумом, па је вода неупотребљива, не само за пиће, већ се не сме користити ни као техничка.
Захваљујући ангажовању еколошких активиста, Виши суд у Ваљеву је 2022. године донео привремену меру забране примењених геолошких истраживања за Ваљевско-Мионички басен. За Ваљево север Министарство рударства и енергетике одбило је захтев компаније за продужење истраживања, јер није био испуњен план, односно није било урађено најмање 75 одсто од планираних истражних радова.
Такође, у овом басену налазе се бунари Бранка Арбајтера који се бави узгајањем боровница и лешника. Анализом воде из два бунара пронађене су количине бора 17 пута веће од дозвољених. Самим тим та вода није за пиће, као ни за заливање плантажа. Важно ја нагласити да су све бушотине рађене на пољопривредном земљишту 2. и 3. класе без превођења у грађевинско. То значи да је компанија Еуро Литијум Балкан незаконито обављала своју делатност у Ваљевском крају. Према доступним информацијама нису судски одговарали по било ком основу.
Србија центар захтева да се хитно забране сва ископавања и истраживања бора, литијума и геотермалних вода на целој територији Републике Србије, поготову од стране иностраних компанија. Геотермални извори и сва рудна налазишта морају бити само и једино власништво Републике Србије.