Европски парламент усвојио је План раста за Западни Балкан, досад најамбициознији финансијски пакет Европске уније (ЕУ) за регион, вредан шест милијарди евра.
За тај пакет гласало је 517 европских посланика, 56 њих је било против, а 30 уздржаних, јавља Радио Слободна Европа.
Гласање је одржано само дан пре распуштања Европског парламента јер европске институције улазе у изборни период – за изборе за нови сазив парламента и челнике институција ЕУ, који ће бити одржани између 6. и 9. јуна у свим државама чланицама ЕУ.
Према тексту усаглашеном од Европског савета и Европског парламента, државе региона Западног Балкана мораће да испуне низ критеријума како би искористиле пакет финансијске помоћи у периодун од 2024. до 2027. године
Међу њима су и основни критеријуми који подједнако важе за све земље, а односе се на владавину права, поштовање принципа демократије, институционалне реформе и предузимање неопходних корака како би се осигурало да средства не буду злоупотребљена.
Поред критеријума који се односе на реформе и владавину права, постоје и критеријуми политичке природе. За Косово и Србију постоји „још један услов“ који се односи на напредовање у процесу нормализације односа.
ЕУ намерава да Планом раста за Западни Балкан удвостручи економију земаља региона у наредних десет година. Тај план је у новембру 2023. године предложила Европска комисија.
Од укупно шест милијарди, две милијарде су у форми бесповратне помоћи, а преостале четири милијарде у облику кредита са веома повољним ратама. Циљ ЕУ је да подстакне економски раст у шест земаља региона, те да истовремено помогне реформском процесу, односно поспеши припрему земаља у региону за приступ ЕУ.
Према предлогу, процедура исплате финансијских средстава ће бити поједностављена, али су критеријуми за добијање тих средстава пооштрени.
FoNet/Evropski Zapadni Balkan