Svojevremeno je Žak Ogar u uniformi francuskog pukovnika Kfora na Kosovu rekao: „Kada sam video kako se ruše srpski manastiri – ja to nisam mogao da istrpim“.
Danas on za “Blic” kaže: “Imam poruku za Unesko – nemojte da ustuknete pod pritiskom jer isti koji su rušili i spaljivali, danas žele u Unesko. Kosovu tamo nije mesto”.
Ovo je molba francuskog pukovnika Žaka Ogara, oficira i plemića, koji je 1999. spasao manastir Devič kod Srbice i sestrinstvo u njemu, iako to nije bio primarni zadatak specijalne francuske jedinice kojom je komandovao. Za ovaj nesebičan i hrabar čin Ogar, inače dvanaesta generacija vojnika u svojoj porodici, odlikovan je Ordenom Svetog Save.
Pukovnik Ogar, za koga kažu da je “hrišćanski oficir”, nakon 26 godina službe, po povratku sa Kosova odlučio je da uniformu okači o klin.
– Srpska kulturna baština, koja je i svetska, na Kosovu mora biti spasena. Albanci i njihova vlast imaju dve priče. Jednu za svet, po kojoj su dobri i brižni, a drugu na Kosovu, tamo gde je pravi život. A tamo oni ne štite crkve i manastire, već ih uništavaju – poručuje francuski pukovnik.
Nosilac Ordena Svetog Save nastavlja i kaže: “Dečani! To mesto je posebno! Ono što sam osetio tamo bilo je samo jednom i nikada više u mom životu”.
– Toliko vekova i istorije na jednom mestu. Kosovo nije samo ispunjeno srpskom baštinom, već je upravo zbog nje jedna od evropskih kolevki hrišćanstva – kaže Ogar.
Prilaz manastiru Devič 2012. godine
Naš sagovornik spasao je manastir Devič, sagrađen oko 1434, koji je u svojoj istoriji više puta paljen i pljačkan.
– To je kruna moje vojničke karijere. Da… Na Kosovu sam osetio i ponos. Ponosan sam na taj čin i na orden, to je jedna od najsvetlijih tačaka moje vojničke karijere – kaže pukovnik.
A sve je počelo krajem devedesetih. Ogar je mogao da bira da li će u Afriku ili na Kosovo.
– Otac mi je poručio: “Idi, moraš na Kosovo. Ako ne odeš, kajaćes se, jer ono što tamo možeš videti gotovo da se ne može videti nigde na svetu” – priča Žak Ogar.
Ivica Dačić, šef diplomatije Srbije
Nećemo Crnogorce
više podržavati u svetu
– To je nešto što ćemo u odnosima s Podgoricom da postavimo kao pitanje. U svakom slučaju, kako se neko odnosi prema našim interesima, tako ćemo se i mi odnositi prema njihovim. Ne verujem, na primer, da ćemo mi glasati za njihove interese na međunarodnom planu.
Milo Đukanović, premijer Crne Gore
Vodimo odgovornu politiku
– Uveren sam da će Crna Gora i Srbija nastaviti da grade najbolje odnose, nevezano za neslaganja oko kosovskog pitanja. Crna Gora je u Unesku mogla i da ne glasa, ali ona vodi politiku jedne ozbiljne države, kao i Srbija. Kada se ponašate odgovorno, ne možete da kalkulišete.
Japan oko baštine neće da staje na bilo čiju stranu
Među zemljama koje nisu podržale prijem Kosova u Unesko bile su i četiri koje su već priznale kosovsku nezavisnost – Japan, Južna Koreja, Egipat i Papua Nova Gvineja.
– Japan razume želju Kosova da bude članica Uneska. Međutim, iako je podržao nezavisnost Kosova, Japan po ovom pitanju ne želi da staje na bilo čiju stranu. Smatramo da to moraju da razreše Srbija i Kosovo međusobno. Zato smo bili uzdržani. Ipak je to veoma osetljivo pitanje, pre svega zbog velikog kulturnog dobra. Pored toga, saradnja sa Srbijom nam je veoma važna, te želimo da imamo dobre odnose sa vašom zemljom – kaže za „Blic“ Akihito Kiruči, prvi sekretar Đuicija Takahare, japanskog ambasadora u Beogradu.
Željka Jevtić/Vladimir Filipović Blic