Председник Народне странке Владимир Гајић изјавио је данас да је налаз вештака грађевинске струке у Новом Саду отворио истрагу о паду надстрешнице јер је указао на узрочно-последичну везу пада надстрешнице на железничкој станици у којем је погинуло 15 људи.
„Тужилац је по добијању тог налаза могао да означи осумњичене и предложи привођење људи за које постоји довољно доказа да се против њих покрене кривични поступак, а видећемо шта ће бити са одређивањем притвора. Тако би требало да се води поступак у правној држави“, рекао је Гајић телевизији Јуроњуз Србија.
„Горан Весић је још увек министар грађевинарства, јер још није констатована његова оставка, и ово је други пут у историји српској вишестраначја, уведеног 1990. године, да је ухапшен министар који је на функцији. Први министри који су ухапшени на функцији су Сава Влајковић и Велимир Михајловић, који су ухапшени 1993. године за време власти Слободана Милошевића“, додао је Гајић.
Гајић је навео да је изненађен хапшењем Весића и да не зна за шта га терете.
„Ако га терете због употребне дозволе, то није у узрочно-последичној вези са падом надстрешнице, јер би она пала без обзира на употребну дозволу“, рекао је Гајић.
Гајић је истакао да тужилаштво мора да штити претпоставку невиности и да не могу да се хапсе „рендом људи и да се стрељају без обзира да ли су одговорни“.
Председник Народне странке, који је адвокат, оценио је да није немогуће да се истрага прошири и да буде још окривљених у том деликатном поступку.
„Могуће је да тужилаштво чека још доказа. Занимљиво је да међу тренутно осумњиченима нема подизвођача и да цео тај извођачки део није обухваћен“, рекао је Гајић.
„Приведена је госпођа која је радила идејни пројекат, а идејни пројекат по процедури иде на републичку ревизиону комисију. Чланови тих комисија су увек најеминентнији стручњаци. Комисија прима идејни пројекат и ако тим пројектом није било предвиђена провера надстрешнице, а комисија је оценила да то није добро, могла је да наложи проверу конструкције, а ако то није наложила, онда је то грудва снега која је изазвала авеланж (лавину) са врха Монблана и на крају затрпала село у подножју планине“, навео је Гајић.
Упитан о политичкој ситуацији и односима у опозицији, Гајић је одговорио да је опозиција исходовала ванредне изборе 2023. године који су заправо били борба унутар опозиције.
„На тим изборима један од циљева био је разбијање Народне странке, а онда су у јуну ове године исходовани истовремени локални избори где се опет опозиција поделила на бојкот и излазак на изборе. Општи утисак је да се такозвана права опозиција, а заправо прозападна опозиција, не бори против власти него се бори за то ко ће да буде шеф у опозицији“, рекао је Гајић.
Гајић је оценио да је Србија у „политичкој шизофренији“ у коју су народ увукли политичка елита и медији.
„То је једна лудница између медијског дуопола. Грађанин нема на кога да се ослони и може да буде само жртва неке пропаганде. То је проблем који, нажалост, неће бити решен за нашег живота, а нико не доприноси да се чују разумни гласови“, закључио је Гајић.