Гајић: Прилика да се поставе услови за слободне изборе пропуштена 15. марта

narodna strankapromenertsvladimir gajic
Жиг Инфо
април 16, 2025

0 коментара

4 мин читања
31

Председник Народне странке Владимир Гајић изјавио је данас да је студентска блокада РТС-а „изнуђен потез који нема никакве шансе за успех“, пошто су студенти „пропустили моментум“ да 15. марта поставе захтеве који би могли да утичу на промене које они желе.

„Промене у РТС-у, РЕМ-у и РАТЕЛ-у требало је да буду међу важнијим захтевима, јер то има смисла зато што би те промене побољшале демократску атмосферу у друштву. Тај захтев није постављен ни на почетку ни на време, 15. март је био кулминација када је требало поставити захтеве који праве мапу пута за слободне изборе“, рекао је Гајић телевизији Курир.

Гајић је додао да блокада РТС-а „долази из осећаја да сувише карневалска атмосфера“ у претходних пет и по месеци није дала резултате јер студенти кажу да није испуњен ниједан захтев.

„Јавни сервис, нажалост, није демократски медиј, нити је то био од 1990. године до данас“ рекао је Гајић.

„Политички циљ опозиције и грађана који је подржавају требало би да буде обезбеђивање што бољих услова за изборе који ће бити за годину и по дана“, додао је Гајић.

Гајић је навео да се у опозицији и даље води расправа да ли би влада требало да буде експертска или прелазна али да од тога нема ништа јер ће владајућа већина у скупштини изабрати владу на челу са Ђуром Мацутом.

Председник Народне странке је истакао да је у Србији вишедеценијски проблем што „министри нису министри“ него делују као помоћници министара.

„Од када је СНС на власти, само је Синиша Мали као министар финансија био аутономни министар који суверено влада оним за шта је надлежан, а остали су деловали као помоћници, што се показало и током кризе у претходних пет и по месеци. Било би добро да министри буду личности које у правом смислу воде своје министарство, а са тим немамо искуство. Да ли ће да иду у народ или не… Свакако да би министри требало да буду и на терену“, рекао је Гајић.

„Ми имамо проблем са политичким системом који на исти начин функционише већ 80 година само ми то не примећујемо. Ми немамо искуство с тим шта значи стварно бити министар, председник Врховног суда, председник Уставног суда или врховни тужилац. Имамо правни поредак на папиру који делује солидно али у стварном животу то углавном не постоји“, закључио је Гајић.

Последње