Predsednik Narodne stranke i kandidat za gradonačelnika Beograda koalicije „Narodna lista – ključ za pobedu“ Vladimir Gajić izjavio je danas da će potpuno iskoreniti korupciju u Katastru i promeniti način odlučivanja unutar te službe u koju građani imaju najmanje poverenja i u kojoj važi pravilo „kadija te tuži, kadija ti sudi“, a o pravnim stvarima odlučuju službenici koji nisu pravnici i to na osnovu laičke volje direktora.
„Katastar u Beogradu ima milion i po nerešenih predmeta i postupa neustavno i nezakonito, a korupcija u Katastru je opšte poznata činjenica. Republički geodetski zavod je država u državi i o njegovom nezakonitom postupanju svoju reč mora da da Ustavni sud Srbije“, rekao je Gajić.
Gajić je naveo da je Katastar danas jedina državna služba kojoj građani nemaju direktan pristup i da se preko „e-uprave“ obezbedio da više nema direktan kontakt s građanima.
„Katastar je jedina služba koja unutar svoje organizacije odlučuje u oba stepena, pa se u Katastru odlučuje po sistemu ’kadija te tuži, kadija ti sudi’. Time je potpuno derogirano osnovno načelo devolutivnog dejstva žalbe jer isti organ odlučuje i u prvom i u drugom stepenu, u prvom kao služba Katastra, a u drugom stepenu kao Republički geodetski zavod“, rekao je Gajić.
„To je izuzetak od pravila da u drugom stepenu ne može da se odlučuje o svojoj stvari i zato je neustavna i nezakonita odredba u članu 16. Zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i katastar infrastrukture, i zato o nezakonitom postupanju Katastra svoju reč mora da da Ustavni sud Srbije“, dodao je Gajić.
Gajić je istakao da u prvom stepenu po zahtevima građana često odlučuju ljudi koji nisu pravnici i da su izvor prava unutar Katastra raspisi direktora Katastra, što znači da direktor tim raspisima nezakonito tumači pravnu normativu koja se odnosi na Katastar.
„Direktor zahteva od zaposlenih da donose odluke u prvom stepenu na osnovu njegovog raspisa, što znači na osnovu njegove slobodne i laičke volje, umesto da postupaju po zakonu“, rekao je Gajić.
„Građani više ne mogu da priđu Katastru i ostvare direktan kontakt, obave uvid u spise predmeta niti da sami podnesu zahtev za upis, nego moraju da angažuju advokate, što stvara dodatne troškove građanima, kao i advokatima koji moraju da zaključe ugovor sa Katastrom da bi mogli da zastupaju građane u postupcima pred Katastrom“, zaključio je Gajić.