Председник Народне странке, адвокат Владимир Гајић, изјавио је данас да је време да врховна јавна тужитељка Загорка Доловац поднесе оставку јер је од 2008. године „на власти у тужилаштву“, а није много учинила на сузбијању криминала у Србији и није ништа учинила на развоју владавине права нити је у стању да се носи са предметом о паду надстрешнице у Новом Саду у којем је погинуло 16 људи.
„Загорка Доловац се мешала у истрагу Вишег тужилаштва у Новом Саду које је починило кардиналне грешке, па је виши суд у том граду вратио оптужницу на допуну уз образложење које би могло да се сведе на поруку ’све сте нам објаснили само нисте зашто је пала надстрешница, а то је кључно’“, рекао је Гајић телевизиј и К1.
„Последњи пасус одлуке суда, која има 42 стране, представља школску лекцију суда тужилаштву на шта све личи оптужница, па и у административном смислу, колико су представљени докази који немају везе с предметом, ништа није систематизовано, огроман и обиман предмет у којем нико жив не може да се снађе“, додао је Гајић.
Гајић је навео да је суд од тужилаштва тражио да поново саслуша неке сведоке и да је остало да највероватније сутра буде саслушано још неколико вештака од укупно 30.
„Неки вештаци су рекли да би надстрешница пала и да се ништа на њој није радило и суд тражи да се разјасни колико је корозија утицала на пад надстрешнице и у којој мери су радови оптеретили носивост и конструкцију. Тужилаштво чак није умело на прави начин ни да прочита налаз вештака, па је пропустило да евентуално оптужи и неке људе који су означени у том налазу од којег ће зависити каква ће бити пресуда“, рекао је Гајић.
Гајић је истакао да је Загорка Доловац одговорна и јер три тужилаштва воде поступак о паду надстрешнице – виша тужилаштва у Новом Саду и Београду и Тужилаштво за организовани криминал.
„Како изгледају тужиоци Вишег тужилаштва у Новом Саду Бранимир Лепотић и Слободан Јосимовић, који су водили истрагу о паду надстрешнице? Нико их није видео. То је комунистички манир рада тужилаштва у мраку“, рекао је Гајић.
Гајић је навео и да би суд требало да пита вештаке да ли су дискредитовани докази на основу којих је обављено вештачење, јер су остаци надстрешнице брзо уклоњени са лица места.
„Могуће је да је фалсификована дозвола за пробни рад Железничке станице у Новом Саду на основу које је станица отворена и пуштена у рад. Та дозвола је важила до пре неки дан. Станица правно није отворена тако што су неки функционери дошли на отварање, него је правно отварање дозвола за пробни рад“, закључио је Гајић.