Председник Народне странке Владимир Гајић изјавио је да је врховна јавна тужитељка Загорка Доловац „готово несмењива“ због системске грешке начињене уставним променама по којима је тужилаштво постало „нешто попут четврте гране власти“.
„Народна иницијатива Народне странке за утврђивање одговорности Загорке Доловац је можда и једини начин да она буде смењена. Тужилаштво је изопштено из законодавне власти која ипак има легитимитет од народа“, рекао је Гајић телевизији Јуроњуз Србија (Еуронеwс).
„Загорка Доловац је у тужилаштву на власти у континуитету већ 17 година, грађани углавном не знају како она изгледа, ни по чему није задужила правосуђе Србије, а одговорна је за конфузију у предмету за пад надстрешнице у Новом Саду у којем је погинуло 16 људи. Тим случајем се баве чак три тужилаштва“, додао је Гајић.
Гајић, који је адвокат, подсетио је да правна процедура предвиђа да врховну јавну тужитељку разрешава Скупштина Србије на предлог Високог савета тужилаштва.
„За тај предлог Високог савета тужилаштва потребно је осам гласова које не могу да нађу никад“, рекао је Гајић.
Гајић је навео да је поступак против шесторо активиста у Новом Саду непотребан и да изазива непотребну политичку штету.
„Када сам видео ко су актери и чуо разговор, који је снимљен и неко од присутних је снимио тај разговор и доставио полицији, није било прислушкивање, тако је дошло до тог поступка, видео сам да они нису у стању да сруше ни неки ’Шоп енд гоу’, а не уставни поредак Србије, јер би Србија стварно била доста слаба држава када би они то могли. Поступак је непотребан. Одлуке судова су почеле да се доносе преко улице“, рекао је Гајић.
Гајић је додао да су, с друге стране, осумњичени за пад надстрешнице у притвору већ шест или седам месеци.
„Нема никаквог разлога да они и даље буду у притвору. Ту има људи који ће одговарати у кривичном поступку али међу њима има људи који су у пензији, стари су и болесни и непотребно се држе у притвору, истрага је завршена“, рекао је Гајић.
„Они су у притвору јер ниједан судија не сме да се усуди и одлучи као правник (о притвору), јер ризикује да ће сутра да објаве адресу на којој станује и његов број телефона и да ће да се суочи са језивим притиском јавности, осудом и осветом“, навео је Гајић.
Гајић је додао да би судија у тој ствари, међутим, морао да буде потпуно сам и да га не интересује шта јавност мисли, и да би суд тако требало да ради.
„Размишљам да следећи пут кад ми неки клијент буде у притвору, и ако може да то финансира, направим гужву испред неког суда, зашто бих писао жалбе и предлоге“, рекао је иронично Гајић.