U Skupštini Srbije održana posebna sednica na kojoj je govorila visoka predstavnica EU Federika Mogerini, a početak njenog izlaganja pokušavali su da onemoguće poslanici SRS koji su glasno negodovali.
Šešelj i njegovi poslanici skandirali su „Srbija, Rusija, ne treba nam Unija“ i vikali „ua“. Interesantno je da je Šešelja pokušao da smiri jedino bivši muftija Muarem Zukorlić, koji mu je prišao i zamolio ga da prekinu sa skandiranjem.
Sednici je prisustvovao i premijer Srbije Aleksandar Vučić, koji je dočekan gromoglasnim aplauzom.
U skupštinskoj sali su bili poslanici vladajuće većine, Srpske radikalne stranke, poslanici pokreta Dveri koji su prirpemili transparente na kojima na srpskom i engleskom jeziku pisalo „Srbija ne veruje Briselu“.
Obraćanje Federike Mogerini u sali pratili su i poslanici Demkoratske stranke, Liberalno demokratske partije, Socijaldemokratske partije. U sali nije bilo poslanika pokreta Dosta je bilo.
Mogerini je na početku pozdravila poslanike sa „dobar dan“ na srpskom jeziku, navodeći da joj je čast što se obraća u domu srpske demokratije, a tokom obraćanja na skandiranje se osvrnula u dva maha – jednom, opaskom da je pripremila dugačak govor, a potom i da se nije umorila, te da bi poslanici trebalo da „čuvaju grla“ za obraćanje biračima.
Sednici su prisustvovali i predstavnici diplomatskog kora u Srbiji.
Federika Mogerini se zahvalila za veliku posvećenost i rad na približavanju EU i očuvanju stabilnosti regiona, izražavajući uverenje da je „Unija nepotpuna sve dok Srbija i druge zemlje ne postanu njene članice“.
Ona je na početku govora na srpskom jeziku istakla da joj je velika čast da bude u Srbiji, „u kojoj se oseća kao kod kuće“.
„Moja poruka Srbiji i celom regionu jeste da budućnost EU neće biti sa 27 članica jer na mesto jedne članice koja će je napustiti, ući će nova i Srbija će biti jedna od njih. Vrata su širom otvorena i sa zadovoljstvom očekujemo pridruživanje Srbije zajednici. Verujem da je naša Unija nepotpuna sve dok Srbija i druge zemlje ne postanu njene članice“, rekla je Mogerinijeva.
Mogerini s opozicijom: Kritike Vladi Aleksandra Vučića
Evropska unija nema samo reči hvale za Vladu Aleksandra Vučića kao što se to predstavlja u javnosti, već ima puno kritika, a pre svega kada je reč o slobodi medija i pravosudju, rekli su danas predstavnici opozicije koji su razgovarali sa visokom predstavnicom EU Federikom Mogerini.
Ona je razgovarala u Beogradu sa budućim predsedničkim kandidatima Sašom Jankovićem, predsednikom Demokratske stranke Draganom Šutanovcem, predsednikom Socijaldemokratske stranke Borisom Tadićem i predsednikom pokreta Dosta je bilo Sašom Radulovićem. Sastanak je trajao oko sat vremena.
Ona je istakla da su za očuvanje rasta u regionu od ključne važnosti mir i stabilnost, kao i da je Srbija važna za regionalnu stabilnost.
Mogerinijeva je ocenila da je uloga Srbije ključna ne samo za Srbiju „nego za sve nas“ i ukazala da Srbija, koja je „uvek bila na raskršću svetova“, nije dozvolila da joj se prilepi etiketa, nego je zadržala identitet.
„Vaš identitet i istočni i zapadni, istovremeno je jedinstven i zato je Srbija postala stožer između svetova i kultura“, rekla je Mogerinijeva.
Ona je navela da Srbiju „vidi u EU“, koja je „globalna sila“ i koja traži partnere koji dele njene principe i interese, zalaže se za mir, demokratiju i vladavinu prava, pri čemu članstvo u EU „nikada neće biti deklaracija prijateljstva ni prema kome“.
Mogerinijeva je pozvala Srbiju da nastavi sa reformama kako bi stvorila bolje uslove za život svojih građana, privukla investicije i stvorila nova radna mesta.
Ona je poručila građanima Srbije da na predstojećim izborima za predsednika Republike „biraju na demokratski način, racionalno slušajući argumente, činjenice i predloge“.
„EU sa nestrpljenjem očekuje saradnju sa novim predsednikom i vladom na članstvu u EU. Važno je da se svi građani Srbije uključje u ključne odluke. Možete da postanete članica EU“, tvrdi Mogerinijeva.
Obraćanju Mogerinijeve prisustvovali su i premijer Srbije Aleksandar Vučić i ministri u Vladi, a govoru je prethodio sastanak sa predsednikom Skupštine Srbije Majom Gojković.
Federika Mogerini se ranije sastala sa predstavnicima civilnog društva.
Kako je saopšteno posle sastanka, razgovaralo se o evropskim integracijama, vladavini prava, bezbednosti, medijskim pravima, regionalnim odnosima i zajedničkoj spoljnoj politici Srbije i EU uz aktivnu ulogu civilnog društva u procesu pregovora sa EU.
Na sastanku su „prenete poruke o neophodnosti snažnije podrške vladavini prava i demokratiji u Srbiji, kao i o konkretnim pozitivnim promenama koje gradjani mogu očekivati u ;daljem usaglašavanju sa evropskim vrednostima, kako na polju ljudskih prava, tako i u oblastima ekonomije“, navodi se u zajedničkom saopštenju.
Na sastanku su učestvovali Maja Bobić iz Evropskog pokreta u Srbiji, koordinatorka Nacionalnog konventa o EU Nataša Dragojlović, Zoran Sekulić iz Asocijacije medija, Milan Antonijević iz Yucoma, Sonja Stojanović Gajić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, Igor Novaković iz ISAC-a.