Marković – Topalović: Vlast pravi infrastrukturu za rudarenje, a ne za građane

1565
Drugi Pišu
jul 25, 2024

0 komentara

3 min čitanja
3

Narodna poslanica Srbija centra dr Tatjana Marković – Topalović izjavila je da vlast planira da se samo kod dve banke zaduži za preko 26 milijardi dinara odnosno 224 miliona evra za potrebe finansiranja projekta Ruma – Šabac – Loznica.

„Vlast se zadužuje za 54 kilometara puta. Samo na obradu kredita će se potrošiti 700 hiljada evra. Vlastima je to kao popiti čašu vode, ali je za građane to ogroman novac. Kilometar puta košta preko 6 miliona, a dolazi i do 12 miliona. Neverovatno je da nas vlast ubeđuje da narod dobro živi, a uzima enormne kredite“, rekla je Marković – Topalović u Skupštini Srbije.

Ona je objasnila da putevi moraju da se grade u skladu sa ekološkom agendom.

„Gradićete put koji je ekološki u redu samo da bi se pojačala infrastruktura prema rudnicima, što je paradoksalno. Svima je jasno da se pravi dobra infrastruktura za rudarenje, a ne za građane“.

Ona je istakla da je puteve neophodno graditi, ali ne sa preteranim zaduživanjem, i u skladu sa ekološkim standardima.

„Vlast nijednom nije rekla da neće zagaditi životnu sredinu. Teško da će građani da vam veruju da ćete poštovati ekološke standarde, jer ih niste poštovali ni do sada“.

Marković – Topalović je istakla da će jedina dobit od rudarenja biti 31 – 35 miliona evra rudne rente na godišnjem nivou, a da će se putevima prevoziti tone eksploziva, sumporna i hlorovodonična kiselina, kao i da će se odvoziti 58 miliona tona litijuma.

„Građani se širom Srbije samoorganizuju protiv kopanja litijuma. Narod je protiv tog projekta. Na temi litijuma bi trebalo da svi budemo na istoj strani“, poručila je Marković – Topalović.

Poslednje