Не давимо Београд, поред смене градоначелника, на данашњој ванредној седници Скупштине града захтева решења за стамбену кризу са нарастајућим ценама станова, умањење цене централног грејања и борбу са огромним загађењем ваздуха!
“Уколико бринемо за наше грађане, морамо реаговати на раст цена станова у Београду, и за издавање и за куповину. Поставља се питање за кога се граде ти станови, ако наши људи не могу да их приуште. Ово је важно и хитно питање због кога смо почетком новембра захтевали ванредну седницу Скупштине града”, изјавио је Добрица Веселиновић и додао да је Не давимо Београд припремио и нови закон о становању и сет мера за приуштиво становање који ће омогућити дугорочну сигурност онима који издају станове, као и доступност онима који изнајмљују.
Наши грађани трпе огромне последице због затрованог ваздуха који изазива болести плућа и срца, мождани удар, стерилитет, као и бројне друге проблеме. Трошкови лечења оболелих мере се милијардама евра, а сваке године око 10 хиљада људи у Србији умре од последица загађења ваздуха.“Власт нема никакав план или стратегију како да се избори са енергетском кризом. Грађани имају право на надокнаду за дане које нису имали централно грејање.
Грађанима морамо дати финансијску подршку како би подигли енергетску ефикасност станова и других објеката, унапредили индивидуална ложишта за коришћење еколошки прихватљивијих енергената, али и прешли на обновљиве изворе енергије”, рекла је градска одборница Не давимо Београд, Наталија Стојменовић и додала да Не давимо Београд има решења која ће изнети на ванредној седници Скупштине града.
Не давимо Београд тражи:
1. оштро кажњавање свих загађивача;
2. увођење јавно финансираног опсежног програма енергетске ефикасности стамбеног фонда у граду;
3. субвенције за грађане за прелазак на ефикасније и одрживије изворе грејања и постепено гашење индивидуалних ложишта;
4. ширење мреже централног грејања;
5. умањење цене централног грејања које није испоручено. хитно и велико улагање у друштвено одговорно становање и изградњу 100.000 станова у власништву града;
7. увођење контролисане цене закупа станова, уз максимални износ закупа који би зависио од просечне плате, локације, енергетске ефикасности и стања некретнине која се издаје;
8. ослобађење грађана од плаћања пореза на породични дом.
Више о нашем плану за решавање стамбене кризе
Више о нашем плану за решавање проблема загађења ваздуха