Очекује се издавање црвене потернице Интерпола: Држављанство Србије не штити Додика од могућег изручења БиХ

bihcrvena poternicadodikinter polmilorad dodiksrbija
Други Пишу
март 28, 2025

0 коментара

6 мин читања
144

Суд Босне и Херцеговине затражио је расписивање међународне потернице за Милорадом Додиком, док је Србија упутила протестну ноту Интерполу.

Након што је Суд БиХ затражио да Интерпол распише потерницу за председником Републике Српске Милорадом Додиком и председником Народне скупштине РС Ненадом Стевандићем, огласиле су се власти Србије.

Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић изјавио је да су Додик и Стевандић држављани Србије.

„Република Србија чврсто и одлучно штити права и интересе својих држављана, како на домаћем, тако и на међународном нивоу. Наша држава је посвећена очувању суверенитета и људских права својих грађана, препознајући да је заштита сваког појединца темељ наших међународних обавеза. И Милорад Додик и Ненад Стевандић су држављани Републике Србије, а међународне потернице на које се БиХ позива још нису прошле контролу Генералног секретаријата Интерпола у погледу испуњености услова за њихово објављивање, те саме не представљају основ за поступање“, навео је Дачић.

Даље је додао да је, с обзиром на то да су Додик и Стевандић држављани Србије, ИНТЕРПОЛ Београд упутио Генералном секретаријату ИНТЕРПОЛ-а протестну ноту, јер је у захтевима за расписивање међународних потерница прекршен члан 3. Статута ИНТЕРПОЛ-а, који забрањује било какву политичку, војну, верску или расну интервенцију.

„Генерални секретаријат ИНТЕРПОЛ-а је потврдио пријем нашег протеста и навео да ће га узети у разматрање, као и да ће нас о резултатима благовремено обавестити“, рекао је Дачић.

Могуће изручење упркос држављанству Србије
Суд БиХ затражио је међународну потерницу на предлог државног Тужилаштва, јер су Додик и Стевандић осумњичени за напад на уставни поредак БиХ. Према оптужбама, искористили су свој положај високих званичника РС и, избегавајући законом прописане процедуре граничне контроле, напустили БиХ.

Ако Интерпол потврди потерницу, биће објављена као тзв. „црвена потерница“, доступна свим 195 држава чланица, што омогућава привремено хапшење до екстрадиције, пишу Вијести.

Србија, на основу Уговора о изручењу са БиХ из 2013. године, може изручити Додика чак и ако је држављанин Србије. Наиме, члан 8 тог уговора прописује да држављанство није препрека за изручење.

Ако БиХ званично затражи изручење, Србија је обавезна да спроведе екстрадициони поступак, али коначну одлуку доноси надлежни суд и министар правде.

Додик је оптужен за кривично дело за које је предвиђена минимална казна од пет година затвора, што испуњава услов за изручење према споразуму Србије и БиХ.

Реакције и политички контекст
Влада РС јуче је саопштила да очекује да Интерпол одбаци захтев Суда БиХ за расписивање међународне потернице, наводећи да се ради о „политичком обрачуну“ са институцијама РС.

Додик је у Јерусалиму изјавио да се правосуђе БиХ злоупотребљава у политичке сврхе и да планира повратак у БиХ наредне седмице.

Безбедносни ризици привођења
Стручњаци упозоравају да би хапшење Додика представљало висок безбедносни ризик, јер је полиција РС најавила да ће га штитити.

Агенција Ројтерс наводи да му опада подршка међу грађанима, јер готово нико не одговара на његове позиве на бојкот државних институција БиХ.

Посланик Наше странке Предраг Којовић изјавио је да би привођење Додика требало пажљиво планирати како би се избегао могући оружани сукоб.

Додик напустио конференцију у Јерусалиму
Израелски лист „Израел Хајом“ објавио је да су израелски званичници јасно ставили до знања Додику да није добродошао на конференцији у Јерусалиму, због чега је напустио догађај.

Према писању листа, израелске власти су га обавестиле да није пожељан након што је објављено да је против њега затражена међународна потерница.

Foto:Borislav Zdrinja/ZIPAPHOTO/ATAImages

Вијести/Нова

Последње