Sud Bosne i Hercegovine zatražio je raspisivanje međunarodne poternice za Miloradom Dodikom, dok je Srbija uputila protestnu notu Interpolu.
Nakon što je Sud BiH zatražio da Interpol raspiše poternicu za predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem, oglasile su se vlasti Srbije.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da su Dodik i Stevandić državljani Srbije.
„Republika Srbija čvrsto i odlučno štiti prava i interese svojih državljana, kako na domaćem, tako i na međunarodnom nivou. Naša država je posvećena očuvanju suvereniteta i ljudskih prava svojih građana, prepoznajući da je zaštita svakog pojedinca temelj naših međunarodnih obaveza. I Milorad Dodik i Nenad Stevandić su državljani Republike Srbije, a međunarodne poternice na koje se BiH poziva još nisu prošle kontrolu Generalnog sekretarijata Interpola u pogledu ispunjenosti uslova za njihovo objavljivanje, te same ne predstavljaju osnov za postupanje“, naveo je Dačić.
Dalje je dodao da je, s obzirom na to da su Dodik i Stevandić državljani Srbije, INTERPOL Beograd uputio Generalnom sekretarijatu INTERPOL-a protestnu notu, jer je u zahtevima za raspisivanje međunarodnih poternica prekršen član 3. Statuta INTERPOL-a, koji zabranjuje bilo kakvu političku, vojnu, versku ili rasnu intervenciju.
„Generalni sekretarijat INTERPOL-a je potvrdio prijem našeg protesta i naveo da će ga uzeti u razmatranje, kao i da će nas o rezultatima blagovremeno obavestiti“, rekao je Dačić.
Moguće izručenje uprkos državljanstvu Srbije
Sud BiH zatražio je međunarodnu poternicu na predlog državnog Tužilaštva, jer su Dodik i Stevandić osumnjičeni za napad na ustavni poredak BiH. Prema optužbama, iskoristili su svoj položaj visokih zvaničnika RS i, izbegavajući zakonom propisane procedure granične kontrole, napustili BiH.
Ako Interpol potvrdi poternicu, biće objavljena kao tzv. „crvena poternica“, dostupna svim 195 država članica, što omogućava privremeno hapšenje do ekstradicije, pišu Vijesti.
Srbija, na osnovu Ugovora o izručenju sa BiH iz 2013. godine, može izručiti Dodika čak i ako je državljanin Srbije. Naime, član 8 tog ugovora propisuje da državljanstvo nije prepreka za izručenje.
Ako BiH zvanično zatraži izručenje, Srbija je obavezna da sprovede ekstradicioni postupak, ali konačnu odluku donosi nadležni sud i ministar pravde.
Dodik je optužen za krivično delo za koje je predviđena minimalna kazna od pet godina zatvora, što ispunjava uslov za izručenje prema sporazumu Srbije i BiH.
Reakcije i politički kontekst
Vlada RS juče je saopštila da očekuje da Interpol odbaci zahtev Suda BiH za raspisivanje međunarodne poternice, navodeći da se radi o „političkom obračunu“ sa institucijama RS.
Dodik je u Jerusalimu izjavio da se pravosuđe BiH zloupotrebljava u političke svrhe i da planira povratak u BiH naredne sedmice.
Bezbednosni rizici privođenja
Stručnjaci upozoravaju da bi hapšenje Dodika predstavljalo visok bezbednosni rizik, jer je policija RS najavila da će ga štititi.
Agencija Rojters navodi da mu opada podrška među građanima, jer gotovo niko ne odgovara na njegove pozive na bojkot državnih institucija BiH.
Poslanik Naše stranke Predrag Kojović izjavio je da bi privođenje Dodika trebalo pažljivo planirati kako bi se izbegao mogući oružani sukob.
Dodik napustio konferenciju u Jerusalimu
Izraelski list „Izrael Hajom“ objavio je da su izraelski zvaničnici jasno stavili do znanja Dodiku da nije dobrodošao na konferenciji u Jerusalimu, zbog čega je napustio događaj.
Prema pisanju lista, izraelske vlasti su ga obavestile da nije poželjan nakon što je objavljeno da je protiv njega zatražena međunarodna poternica.
Foto:Borislav Zdrinja/ZIPAPHOTO/ATAImages