Одборници владајуће већине у Лесковцу напустили су седницу Скупштине града у време када је, по предлогу опозиције, требало петнаестоминутним ћутањем да одају пошту за 15 погинулих особа у паду надстрешнице на Желетзничкој станици у Новом Саду.
Они су тако блокирали рад Скупштине а техничка служба је одмах када су одборници опозиције почели да излазе за говорницу, прекинула директан пренос седнице, преноси Југпресс.
Тако су одборници СНС, који су у петак, на опште чуђење свих и предвођени градоначелником Гораном Цветановићем, изашли на улицу и придружили се грађанима и опозицији у акцији “Застани Србијо”, данас бојкотовали позив за одавање поште погинулима .
Одборница Бојана Стефановић (Србија центар) позвала је на почетку данашње седнице одборнике да у осам минута до 12 на 15 минута обуставе рад скупштине и тиме покажу пијетет према жртвама велике несреће у Новом Саду.
„Сведоци смо те несреће, заправо злочина који, надамо се неће остати некажњен. Да покажемо како нећемо одустати да тражимо институционалне и ванинституционалне одговоре за то ко је одговоран и да се процесуирају одговорни. Немојмо да се лажемо да ова последња хапшења која су се десила су фарса и нису ни прави број криваца који су приведени лицу правде.“
Она је позвала и суграђане да прате наредне акције и да се прикључе општој побуни и тражењу одговорности, како се не би дозволило да се кривци провуку некажњени.
Чланица Градског већа Браникица Стевановић је рекла да је први пут у историји минут ћутања употребљен 1919. године у Великој Британији као симбол одавања поште свим страдалима у Првом светском рату.
Стевановић је овако покушала релативизује ову трагедију мешајући погинуле у рату и убијене нечијом кривицом у паду надстрешнице због нестручности, комбинација и корупције.
„Од тада се минут ћутања симболично користи за одавање почасти у било каквој трагедији. Без икакве намере унапред се ограђујем и не желим да на било који начин упоређујем размере и узроке догађаја, али да смо одали пошту сваком преминулом Србину у Првом светском рату ми би непрекидно ћутали 866 дана. Па ипак, минут ћутања симболично траје између 30 и 60 секунди. За породице преминулих тај минут ћутања траје цео живот. Претходну седницу скупштине смо почели минутом ћутања и на тај начин одали почаст тим преминулима. И било да ћутимо минут или да ћутимо додатних 14, 15 минута, порука је јасна, све те невине жртве су ненадокнадиве. Слава им,“ прочитала је Станковић.
Скупштинска већина се није изјашњавала по овом предлогу.
Пар минута пре 12 сати, у току излагања Александра Пејчића, члана Градског већа, одборници скупштинске већине су изашли са седнице. За говорницу су почели да пристижу опозициони одборници са плакатима на којима је писало „Слобода за људе, затвор за нељуде!“ Председавајући Александар Ђуровић је дао паузу у трајању од 15 минута због недостатка кворума, тв пренос седнице је прекинут.
Foto: JUGpress