У Народној скупштини представљен нацрт новог закона о полицији. Чувари реда ће убудуће за опасачем носити и бибер-спрејове
ОСИМ пиштоља и „лисица“ полицајци у Србији убудуће ће за опасачем носити и електричне палице и бибер-спрејове. Богатији арсенал наоружања чувара реда предвиђен је нацртом новог закона о полицији, који је јуче представљен у Народној скупштини. Уколико Европска комисија да зелено светло и на време буде завршена јавна расправа, нови полицијски параграфи на усвајању би могли да се нађу већ током јуна.
Представљајући нове прописе, министар Небојша Стефановић рекао је јуче да новим средствима принуде МУП настоји да осавремени полицију, јер ће тако исти циљеви моћи да се остваре без употребе ватреног оружја и наношења тешких телесних повреда.
Нацрти нових закона о полицији и о евиденцији и обради података у области унутрашњих послова предвиђају и реорганизацију снага реда. Ново устројство подразумева поделу на полицијске и унутрашње послове, већу сарадњу са јединицама локалне самоуправе, увођење сектора за међународне и европске послове и за људске ресурсе у Министарству унутрашњих послова.
– У овом сектору биће обједињено све што су радила одређена одељења унутар министарства, односно сви који су се бавили међународном сарадњом и ИПА фондовима – објаснио је министар Стефановић. – И кабинет министра убудуће ће бити мањи. На обједињавање смо се одлучили како бисмо лакше пратили преговоре у вези с поглављем 24, али и да бисмо боље урадили реформу министарства.
Од нових прописа у МУП-у очекују да омогући уштеде у раду, али и да очува систем безбедности у држави. Највећа пажња посвећена је дефинисању полицијских овлашћења, али и механизму безбедносне провере. Новим мерама требало би да ова врста контроле буде демистификована у јавности, као и да смањи евентуалне злоупотребе, уз поштовања права грађана на заштиту података о личности.
ГОВОРЕЋИ о модернизацији полицијских послова, Стефановић је подсетио да европски стандарди улазе у домаће прописе. То је довело до промене појединих полицијских овлашћења, посебно на плану форензичких вештачења и анализе, али и до дискусија у јавности о полиграфском испитивању као полицијског овлашћења.