Подршка новинарки КРИК-а Софији Богосављев и хитан апел држави да спречи злоупотребу тужби против новинара

krik
Други Пишу
јул 18, 2025

0 коментара

6 мин читања
3

Национална радна група за борбу против СЛАПП-а изражава озбиљну забринутост поводом кривичне тужбе коју је компанија „Стартинг“, један од главних подизвођача радова на згради Железничке станице у Новом Саду са које је пала надстрешница и страдало 16 људи, поднела против новинарке КРИК-а Софије Богосављев.

КРИК је у истраживачком тексту, због којег је поднета тужба, открио како се против компаније „Стартинг“ раније водио низ прекршајних поступака због повреда радника на необезбеђеним градилиштима, али да су ти поступци углавном застаревали због спорости суда.

Компанија је новинарку тужила за кривично дело нарушавање пословног угледа и кредитне способности (члан 239. Кривичног законика), које предвиђа новчану или затворску казну до једне године, односно до три године уколико наступе тешке последице. Ово кривично дело се гони по приватној тужби, и најчешће га користе компаније и моћни појединци у покушају да застраше или дискредитују оне који се баве јавно важним питањима. „Стартинг“ је поред новинарке, тужио још шест особа, међу којима су један професор, адвокат, инжењери, архитекта и опозициони политичар, а који су јавно критиковали рад ове компаније.

Тужба компаније „Стартинг“ још један је пример тужбе са карактеристикама СЛАПП-а (Стратегиц Лаwсуитс Агаинст Публиц Партиципатион) – правног инструмента који се користи како би се новинари застрашили, ометали у раду и финансијски исцрпели. Овакве тужбе не служе заштити права, већ гушењу слободе изражавања и обесхрабривању истраживачког новинарства.

Тренутно се против редакције КРИК и њених новинара и новинарки води чак 17 поступака, које су покренули високи функционери или фирме и појединци блиски власти. И све то зато што су објавили истраживачке текстове у интересу јавности.

Тенденција да се новинари туже по основу кривичних одредби – и то због наводне „повреде угледа“ фирми које послују с државом представља посебно опасан тренд. Реч је о правној злоупотреби чији је циљ да се истраживачки новинари криминализују, да им се суди као починиоцима кривичних дела, и тиме ућуткају и одврате од даљег рада.

СЛАПП тужбе, без обзира на то да ли су грађанске или кривичне, представљају отворену претњу слободи изражавања и демократском поретку. Њихов циљ није да заштите закон, већ да злоупотребе судски систем као средство притиска на медије.

Будући да је фирма „Стартинг“ ангажована на пројектима које финансирају грађани Србије, битно је да јавност зна да ли та фирма поштује законе, али и како се институције опходе према онима који их крше.

Тужбе са карактеристикама СЛАПП-а су већ препознате као озбиљна претња демократији – Савет Европе и Европски парламент позвали су државе чланице да уведу механизме за њихово спречавање. У Србији, нажалост, овај термин још увек није званично прихваћен, али пракса вишеструких и истоветних тужби јасно показује да је реч о злоупотреби правосуђа у циљу ућуткивањасвих критичких гласова.

Национална радна група за борбу против СЛАПП-а захтева да држава хитно препозна проблем СЛАПП тужби и, у складу са препорукама Савета Европе и Европске уније, уведе неопходне мере за њихово спречавање.

Слобода медија и право јавности да зна морају бити заштићени, а новинари не смеју да буду кажњавани због свог професионалног рада у интересу грађана.

Национална радна група за борбу против СЛАПП-а, коју чине:

Грађанске иницијативе

Партнери Србија

Независно удружење новинара Србије

Славко Ћурувија фондација

КРИК

Независно друштво новинара Војводине

Комитет правника за људска права – YУЦОМ

Удружење КРОКОДИЛ

Београдски центар за људска права

БИРН Србија

 

Нунс

Последње