Закон обавезује полицајца који није у униформи да вам пре примене полицијских овлашћења покаже службену значку и легитимацију. Изузетно, у одређеним ситуацијама, минимум је да вам усмено каже да је припадник полиције, али свакако мора да се представи. Да ли је у последње време представљање и полицијску значку, заменила службена капуљача?
Две особе, од којих једна крије идентитет иза стегнуте капуљаче, насилно држе и воде младог човека у непознатом правцу. Када су грађани и медији покушали да виде о чему се ради, особе су им одбрусиле да су службена лица.
На једном снимку са протеста у Новом Саду цује се да у једном тренутку човек у цивилу узвикује: Полиција је, бре!
Анаизирајући снимак, правник специјализован за људска права Владица Илић из Београдског центра за људска права каже да на основу реченице коју изговара један од људи с капуљачом која скрива лице – „помери се, бре, полиција!“ , никад не би требало претпоставити да је заиста реч о полицајцу, него о неком ко се тако само представља.
Према правилнику о начину понашања полицијских службеника, дужност сваког припадника МУП-а је да грађане ословљава са „господине“ или „госпођо“, уз обавезно персирање. Овакво понашање је све, само не примерено полицајцима, каже Илић.
„Кад тако нешто видите, сигурно нема разлога да вам прво падне на памет да су у питању полицајци. Који прикривају лице стављањем капуљача и затезањем учкура на капуљачама, да их не би снимила камера. Они су службеници и кад примењују овлашћења, поготово на јавном скупу, морају то да раде на један достојанствен и транспарентан начин и нема разлога да било ко ту крије лице“, каже Илић.
Један од два мушкарца који су прошле недеље приводили демонстранта у Новом Саду се легитимисао тек накнадно, док други, који никад није скинуо капуљачу с лица, то није ни учинио. Управо њега одгурнуо је некадашњи потпредседник Владе Војводине, након чега је ухапшен и оптужен за напад на службено лице. Значи, ипак је био службеник. Ваљда. Сличан третман доживеле су и две студенткиње из Новог Сада, које су приведене пре наредног протестног окупљања.
„Ми и даље не знамо ко је нас привео. То су били неки мушкарци обучени у црно, од којих смо ми захтевали да нам покажу легитимацију. Они то нису урадили тако да ја могу да видим из које јединице долазе а друго, да видим број под којим се воде. Пошто сам ја одбила да пођем са тим непознатим мушкарцима у непознатом правцу, они су мене подигли и убацили у кола“, рекла је активисткиња Мила Пајић.
Нетранспарентност и бруталност полиције нису појаве које су настале прошле недеље. Баш у Новом Саду, пре четири године, полицајци нису персирали младићу ког су срушили са бицикла, а ни полицајац у цивилу који је почео да га шутира док је био на земљи очито га није ословио са господине. Ипак, правници за људска права сматрају да су овакве појаве постале видљивије од времена кад је полицијом руководио Александар Вулин. Потпредседника владе покушали смо да питамо шта мисли о овој пракси.
Н1: Може ли само пар кратких питања у вези са привођењима у Новом Саду?
„Заиста ми је драго да вас видим“, одговара Александар Вулин, потпредседник Владе Србије и одлази.
Да ли грађани убудуће за сваког човека који носи капуљачу треба да унапред претпоставе да је полицајац, опходе се према њему са поштовањем и мирно оду где год их одвуче? Поједини мушкарци са потенцијално службеним капуљачама у понедељак су дошли на протест у Београду, али им грађани нису персирали.
Демонстрант: Је ли бре, ко вам је дозволио да дођете? Губите се!
Foto Printskrim n1
Миодраг Совиљ Н1