Како је јавност обавештена, са тржишта Швајцарске повучено је бело и жуто кукурузно брашно које се производи у Србији и то због недозвовољене количине отрова микотоксин – фумонизин. Дозвољена количина овог отрова откривена у белом брашну виша је за 39 одсто од дозвољеног, а у жутом за чак 58 одсто. Фумонизини су опасни отрови, токсични за домаће животиње и сматрају се узрочником рака једњака код људи.
“Грађани Србије с правом сумњају да надлежне институције квалитетно контролишу храну и намирнице и правовремено обавештавају јавност о евентуалним неисправностима. Поражавајућа чињеница за све грађане Србије је што ми не знамо какав је квалитет хране коју једемо, било да се она производи у Србији или да се увози, јер надлежне службе не раде свој посао. За токсичност и канцерогеност хране сазнамо само ако се она извози, па од озбиљних држава као што је Швајцарска будемо упозорени да је она неисправна и опасна за употребу. Да ли ће режим СНС покушати да и овај потенцијални проблем реши повећањем дозвољеног нивоа отровних супстанци у кукурузном брашну, као и са афлатоксином у млеку пре неколико година”, упитао је народни посланик и члан Одбора за пољопривреду у Скупштини Србије Слободан Илић и нагласио да је власт препустила приватном сектору апсолутну слободу без икакве контроле квалитета.
“То је незамисливо за било коју озбиљну државу. Грађани Србије изложени су сталном потенцијаном ризику од неисправних и опасних прехрамбених производа без икакве заштите и обавештења о томе. Чак је и Државна ревизорска институција утврдила да власт ангажује лабораторије мимо конкурса, иако то закон захтева, па се јавља ризик да за ова испитивања немају потребно знање и стручни кадар”.
Намеће се питање да ли се то исто брашно налази у продаји широм Србије, да ли ће бити повучено са тржишта и уништено, као и шта ће бити са брашном које је Швајцарска вратила нашим произвођачима.