Срце: Који су стварни резултати Вучићеве борбе против корупције?

srbija centar srce
Жиг Инфо
април 24, 2025

0 коментара

5 мин читања
9

Александар Вучић је 26. децембра по хиљадити пут изашао из својих овлашћења и најавио до сада невиђену борбу против корупције до краја марта, у којој неће бити правно заштићених. Будући да је орочени период истекао, дошло је време да се направи пресек стања и да се јавност упозна са стварним резултатима антикорупцијског налета.

За борбу против корупције, није важан сензационализам који са собом носе хапшења јавних функционера већ је релевантно да се утврди против колико њих је покренута истрага. Поред тога, важно је да се утврди колико лица је процесуирано због коруптивних кривичних дела против изборних права, привреде, службене дужности, као и број случајева привременог одузимања имовине лицима осумњиченим за коруптивна кривична дела. На подручју Апелационог тужилаштва у Новом Саду, у наведеном периоду ухапшен је један јавни функционер, а против 2 је покренута истрага, 5 је процесуирано због повреде изборних права, 148 због кривичних дела против привреде и 91 због кривичних дела против службене дужности. Ниједном осумњиченом није привремено одузета имовина. На примеру града у ком је корупција убила 16 људи, највише долази до изражаја лажна антикорупцијска представа, у којој су високи функционери недодирљиви за органе репресије.

У Крагујевцу је ухапшено 10 јавних функционера, против једног је покренута истрага. Ниједно лице није процесуирано због кривичних дела против изборних права, 72 је процесуирано због кривичних дела протов привреде, 14 због службене дужности и није било привременог одузимања имовине. У Нишу је 36 јавних функционера лишено слободе, од чега је против 12 покренута истрага, а против 24 се води предистражни поступак. За кривична дела против изборних права није било поднетих кривичних пријава. Против 109 лица поднете су кривичне пријаве због кривичних дела против привреде, а због кривичних дела против службене дужности процесуирано је 132 лица. Као и у претходним случајевима, ниједном осумњиченом није одузета имовина. У Београду су два јавна функционера лишена слободе и против њих је покренута истрага за коруптивна кривична дела. Због кривичних дела против изборних права није процесуирано ниједно лице. Кад је реч о кривичним делима против привреде, од укупно 149 лица против којих је поднета кривична пријава, против њих 11 је подигнута оптужница. Због кривичних дела против службене дужности, против 20 лица је подигнута оптужница и није било случајева привременог одузимања имовине.

Резултати борбе против корупције, наручене са погрешне адресе, прилично су танки и неуверљиви. То доказује и мали број (махом нижерангираних) јавних функционера, који су ухапшени и против којих је покренута истрага. Још више забрињава податак да ниједном лицу осумњиченом за коруптивна кривична дела није привремено одузета имовина. Ненадлежни барон Минхаузен са Андрићевог венца није успео да пронађе жртвеног јарца и понови свој антикорупцијски спин од пре 13 година. Све док се на оптуженичкој клупи не нађу високи СНС функционери и док та странка не буде осуђена због куповине гласова, борба против корупције је мамац за наивне, којих је срећом све мање.

Последње
Претплати се на нашу мејл листу

Пријавите се на нашу маилинг листу и будите увек информисани!

Последње