Ових дана кинеска компанији Меи Та у Баричу, која остварује одличан профит, отпушта 370 радника држављана Србије да би на њихово радно место запослила стране држављане за мањи износ новца. Уз то ова компанија испушта опасне отпадне воде у реку Саву, оштећује заштитни насип који је спречио већу катастофу током поплава 2014. године. Еколошки активисти су у више наврата о овоме обавештавали надлежне институције, али без икакве реакције. Присетимо се и услова у којима су живели и радили радници у Линг Лонгу, еколошких ризика у источној Србији, повреда и понижавајућих услова рада у Јури, да не набрајамо даље.
Да ли ми као порески обвезници плаћамо скупо Вучићева „пријатељства“ са појединим државама и лажне успехе актуелне власти у привлачењу страних инвестиција? Актуелна власт годинама представља Србију као државу посебно атрактивну за стране инвестиције, хвалећи се новим радним местима и повећањем пореских прихода. Кинеске компаније заузимају значајно место међу страним инвеститорима.
Али, ако снимимо чињенично стање, видећемо да је реч је о компанијама које добијају субвенције од државе које иду и до 140.000 евра за једно радно место, бесплатно земљиште, инфраструктуру и јефтину нискоквалификовану радну снагу. Ради се о компанијама које се баве експлоатацијом наших ресурса, “прљавим“ технологијама које угрожавају нашу животну средину. Осим тога, запослени у овим компанијама углавном раде мануелне послове, често и у пеленама, изложени притисцима, без одговарајуце заштитне опреме и права на синдикално организовање, у потпуној неизвесности да ли ће их сутра на вратима фабрике дочекати откази.
А управо то се дешава. Странка Србија центар залаже се за другачију стратегију привлачења страних инвеститора која би подразумевала поштовање достојанства радника, њихову безбедност на раду, право на одговарајуће паузе, одморе и синдикално организовање. Затим, потребно је фокусирати се на привлачење високотехнолошких компанија које би запослиле образован кадар који би допринео нашој привреди иновацијама, новим знањима, креативношћу. На овај начин из Србије би се извозили високософистицирани производи, а у земљи бисмо задржали наше младе, образоване људе, уместо да јефтино извозимо сировине уз непоштовање основних еколошких стандарда.