Срце:Власт обмањује просветне раднике да нема пара – где је нестало 21 одсто буџета за просвету и како се „испод тезге“ преусмерава буџетски новац

srbija centar srce
Жиг Инфо
фебруар 12, 2025

0 коментара

5 мин читања
10

Председник који је избројао 56.000 људи на скупу у Јагодини и 16.000 грађана у протесту на Аутокоманди, сличну математику примењује и на плате просветних радника. Према најавама председника и министра Малог, просечна плата у Србији би требало до краја године да буде 1.000 ЕУР, а у 2026. сложни су обојица, просек Републике биће 1.200 ЕУР.

Из наведеног се јасно види неискреност датих обећања просветним радницима, чије плате би до краја 2025. требало да буду у просеку 920 ЕУР, а у 2026. години 975 ЕУР). Истина је да просечна плата просветних радника већ годинама јури републички просек, али из претходне године. Последњи пут је плата просветних радника била незнатно виша од републичког просека 2018. године. Тренутни раскорак је још већи – јануарска плата просветних радника већ сада заостаје за просечном зарадом у Републици у новембру.

Да ли је овај циљ стварно недостижан? Трошак додатног повећања зарада просветних радника (око 100.000 запослених у основном и средњем образовању) за 100 ЕУР и њихово моментално довођење на републички просек или мало изнад њега представљало би 16,4 милиона ЕУР додатног месечног трошка, односно додатни трошак за буџет до краја 2025. од 180 милиона ЕУР. Довођење просечне плате просветних радника у основном и средњем образовању на обећаних 1.000 ЕУР до краја 2025. представљало би додатни месечни трошак од 27,9 милиона ЕУР, односно 307 милиона ЕУР до краја године. Поређења ради, трошак прве рате за Рафале био је 417 милиона ЕУР, планирани трошкови за Национални стадион само у 2025. су 320 милиона ЕУР, директни трошкови за ЕXПО у 2025. су 500 милиона ЕУР. Да не помињемо да је својевремено Телеком платио 600 милиона ЕУР за шест сезона преноса Премиер лиге.

Овде долазимо до суштинског проблема, до кључне преваре са буџетом – Влада није спремна да буџет извршава, односно планирана средства за просвету користиће за друге намене! Влада већ годинама систематски приступа незаконитом извршавању буџета. Еклатантан пример овакве буџетске политике је видљив у Завршном рачуну буџета за 2023. којим је за просвету иницијално планирано 255 милијарди, али је утрошено 211 милијарди динара односно 21 одсто мање од планираног.

Будући да је финансијска провалија, у коју нас гура Влада у оставци, очигледна, Србија центар захтева да се надлежни за законско извршавање буџета за 2025. обавежу на:

1) Моментално повећање просветног буџета намењеног платама просветних радника за недостајућих 36 милијарди динара, које ће омогућити изједначавање њихових зарада са просеком у јавном сектору, као и стриктно придржавање постојећег просветног буџета односно спречавање његовог преусмеравања за друге намене.

2) Моментално изједначавање плата просветних радника са просеком зарада у јавном сектору и просечном потрошачком корпом и предвиђање законских механизама за одржавање стандарда и зарада, како би се спречиле уштеде и усмеравање новца на терет запослених у просвети у друге, често коруптивне, сврхе.

Последње