Нишки студенти у блокади изгласали су већином гласова да се осталим колегама из преостала четирир Универзитета упути предлог за формирање експертске Владе Србије. Шта то, правно и политички гледано, значи?
Најпре, студенти нису обзнанили како би та Влада имала да изгледа, као ни ко би потенцијално били њени чланови, и неће – осим ако се око предлога не сложе сви. Ипак, да се наслутити да таква Влада не би имала политичке чиниоце.
У начелу, Влада какву предлажу у својој форми је прелазна. Таква је, уосталом, свака Влада ороченог трајања мандата, Влада која има за циљ да испуни конкретне циљеве и разреши дубоке друштвене тензије који су се испречили на путу нормалном функционисању друштва (па уједно и испуњавању четири студентска захтева). Корупција, оличена у новосадском злочину у ком је страдало 16 људи, и јесте узрок таквим тензијама данас.
Ипак, прелазна Влада може бити различита у својој суштини. У новијој српској историји, испоробали смо само један модалитет – прелазну Владу коју су чинили представници и власти и опозиције, коју бисмо могли назвати и концентрационом Владом.
Како подсећа портал српског издања ББЦ, после 5. октобра 2000. године и пада режима Слободана Милошевића, формирана је прелазна влада са циљем да се обезбеди стабилност и организују фер и слободни избори у року од три месеца.
На њеном челу био је Миломир Минић из СПС-а, а потпредседници су били Небојша Човић из Демократске опозиције Србије (ДОС) и Спасоје Крунић из Српског покрета обнове (СПО), што је углавном једна од карактеристика прелазне владе – у њој учествују сви релевантни политички актери из власти и опозиције. Прелазну владу, подсећа се у тексту, треба разликовати од техничке владе, која „постоји од тренутка када једна влада заврши мандат, а мандат друге не почне, чиме се омогућава континуитет у прелазном периоду.“
Осим тога, Владе које нис у потпуности политичке и у којима седе експерти, имао је и СНС у минулим мандатима. Неки од тих експерата – економских, спортских, културних – испоставиће се као „маскирани напредњаци“, али неки који су поседовали истинско знање и ауторитет, просто су потрошени од стране машине режима. То, свакако, није концепт који су на уму имали студенти.
Шта каже опозиција
Српска опозиција изашла је крајем минулог месеца са својим виђењем прелазне Владе. Они су је назвали Владом народног поверења и укратко су објаснили неке њене циље и структуру. Према образложењу, које је представио Мирослав Алексић (Народна партија), та Влада би трајала 9 месеци, а њен циљ био би да испуни минимум услова за одржавање фер и поштених избора и да испуни студентске захтеве. Што се тиче структуре те Владе, она у први мах није представљена као политичка, већ више као експертска, а то је учињено конкретно овим описом: (у тој Влади би биле) особе против којих никада нису подигнуте кривичне пријаве због корупције и нису повезивани са криминалним организацијама“, и онда „престаје да буде важно које политичко опредељење имају“.
Иза овог предлога стали су Зелено-леви фронт, Странка слободе и правде, Србија-центар, Народни покрет Србије и коалиција НАДА. Предлог нису подржале Демократска странка и Еколошки устанак, које су , речима својих лидера, чекале да виде студентски предлог за излазак из политичке кризе, који би, потом, подржали.
На крају, шта је сам председник Вучић, институција која предаје мандат будућем премијеру који може да у Скупштини обезбеди већину за изгласавање законских предлога и мера Владе, мисли о концепту прелазне Владе? Председник је у више наврата рекао да се тој идеји оштро противи (користио је и драматичну реторику том приликом), али је у последњим обраћањима делимично ретерирао, и рекао да ће пристати на прелазну Владу – ако му то предложи СНС.
Studenti i građani ispred Skupštine grada Novog Sada Foto: Nova.rs
Михаило Јовићевић Нова