Због деценијског уништавања РБ Колубара експлоатација угља са 100 хиљада тона смањена је на око 60 до 65 хиљада тона дневно и то превасходно због непланског ширења копа и неблаговременог скидања откривке. Због таквог нестручног руковођења Милорада Грчића и његових наследника Србија је ушла у електроенергетску кризу и почела да увози велике количине електричне енергије, али и квалитетнијег угља из Индонезије, Црне Горе, Босне и Херцеговине.
Зато је невероватно да се власт у Србији тако лоше опходи према постојећим домаћим рудницима угља какав је Рудник Ковин, који је значајно налазиште лигнита са подводном експлоатацијом, чије се резерве процењују на 400 милиона тона. Тренутни капацитет рудника је 650 тона дневно и са експлоатацијом угља која је јединствена у свету. Рудник је несрећно приватизовала бугарска фирма „Коорником еоод“ 2007. да би већ 2010. године Агенција за приватизацију раскинула уговор. Од јуна 2015. послује по тржишним принципима и без дана блокаде пословних рачуна. На новом експлоатационом пољу очекивана дневна производња угља је до 15.000 тона, квалитета 12.000 кЈ/кг, што би обезбеђивало поуздан годишњи рад термоблока 300 МW!
Међутим, СНС судбину оваквог рудника препустио је микропредузећу „Енергетски Систем Интегратор доо“, које је у власништву Милана Радуновића, саветника генералног директора ЕПС Душана Живковића. Наиме, радње које овај кадар СНС предузима преко своје фирме су такве да угрожавају опстанак Рудника Ковин, јер рудник неће моћи да експлоатише угаљ са поља где је Радуновићева фирма добила истражно право. Редовни финансијски извештај овог микропредузећа, који се може наћи на сајту АПР, показује да је нето губитак овог микропредузећа у 2020. години био 1.876.000 динара. Милан Радуновић, иако пензионер, сигурно је свестан и тога да неће само 150 запослених у Руднику Ковин остати без посла ако се рудник затвори, већ и локална предузећа и трговинске радње. Србија центар захтева од генералног директора ЕПС Душана Живковића и Министарства рударства и енергетике да предузму све мере како би Рудник Ковин и његови запослени несметано наставили са пословањем. Такође, овим путем пружамо пуну подршку запосленима у Руднику Ковин како би и надаље мукотрпним и поштеним радом наставили да обезбеђују егзистенцију за своје породице!