Почетна » Суноврат ЕПС, свакодневно испадају агрегати ТЕНТ А и Б, ситуација као за време Грчића

Суноврат ЕПС, свакодневно испадају агрегати ТЕНТ А и Б, ситуација као за време Грчића

од Жиг Инфо
0 коментар

Министарка рударства и енергетике, Дубравка Ђедовић Хандановић, објавила је да добит Електропривреде Србије (ЕПС) за првих 6 месеци 2024. године износи 32.8 милијарди динара. Али и пре краја првог полугодишта долази до пораста потрошње електричне енергије у Србији услед интензивне употребе клима уређаја.

Већ се тада показало да је ЕПС затечен високим нивоом летње потрошње што је за последицу имало огроман увоз електричне енергије током друге половине јуна, јула, августа и септембра. Овај увоз је коштао на стотине милиона евра. Бољим годишњим планирањем ремоната агрегата се овај увоз могао и засигурно морао, ако не потпуно избећи, онда сигурно у доброј мери смањити.

Ремонти већине агрегата су лоше урађени, неки ремонти који су морали бити одрађени нису урађени (нпр. један агрегат у ТЕНТ Б са ремонтом касни сада већ извесно две године и стога ради са 15-20% мањом снагом) те је ЕПС ушао неспреман у зимску сезону. Скоро свакодневно из погона испадају агрегати у термоелектранама Никола Тесла А и Б (ТЕНТ А и Б) у Обреновцу. Због тога се дневно увози у просеку око 10 ГWх, што је приближно 10 одсто одсто дневне потрошње. А цене на берзама ретко падају испод 100 €/МWх. Због смањене производње електричне енергије у ТЕНТ А и Б овај тренд увоза ће се наставити током зимских месеци 2025. године. Тако да се и под вођством новог СНС кадровика Душана Живковића ЕПС полагано, али сигурно доводи у Грчићеву фазу с краја 2021. године!

Међутим, финансијско пословање ЕПС‑а није и једини проблем. Огроман проблем је све већа електроенергетска зависност Републике Србије. Неспособни и нестручни СНС кадрови су од 2012. године до данас упропастили рударски басен Колубара и направили од Србије електроенергетски зависну државу.

Од кад је постављен на место генералног директора ЕПС‑а, Душан Живковић није урадио буквално ништа на повећању производње и унапређењу техничког рада система. Да ситуација буде гора, Душан Живковић је, врло брзо по озваничењу функције генералног директора ЕПС, потписао срамну одлуку Извшног одбора број 12.01.618890/2-2024, од 28.6.2024. године којом је укинут екстерни научни савет формиран 1.12.2022. године чији је председник био академик проф. др Слободан Вукосавић. Живковић је ово урадио јер је проф. Вукосавић против ископавања литијума и веома је активан у тој борби. Живковић је на тај начин елиминисао још један сегмент струке из ЕПС‑а и истовремено се сврстао на страну мањинске Србије која заговара експлоатацију литијума.

С друге стране, Душан Живковић је спреман да беспоговорно уради све што од њега захтева СНС режим и то је био једини критеријум по ком је он изабран на место генералног директора. Потписујући уговоре којима је грубо прекршен закон о јавним набавкама и уговоре који иду на штету ЕПС‑а зарад страних и домаћих СНС извођача и интересних група Душан Живковић је себи намакао омчу око врата, чега је сигурно данас веома свестан. Надао се, као и остали СНС директори, да никада неће одговарати пред законом, али се вероватно пробудио из ружичастог сна када је видео процесуирање низа одговорих за пад надстрешнице у Новом Саду. Долази време када ће сваки уговор који је Душан Живковић потписао бити до детаља испитан. Само један од огромног броја таквих штетних уговора је изградња соларних електрана инсталисане снаге 1000 МW са батеријама за саморегулацију. Живковић пред тужилаштвом и судом неће моћи да одговори на питања попут зашто је цена овог пројекта порасла на скоро 2 милијарде евра због батерија које су непотребне, јер ЕПС има сопствене регулационе капацитете (РХЕ Бајина Башта, ХЕ Ђердап 1, будућа РХЕ Бистрица), како је одређено да се гради баш 1000 МW соларних електрана – на основу којих анализа је то урађено, како је смео потписати предметни уговор упркос експлицитној забрани Надзорног одбора ЕПСа да се тај уговор са УГТР/Хyундаи-јем не потпише, итд.

За разлику од „Инфраструктуре железнице Србије“, ЕПС има далеко већи број уговора којима су грубо прекршени закони (штетност тих уговора јавност у Србији много теже запажа у односу на новосадску надстрешницу). Највећи број њих су кривична дела за која су по Кривичном законику Србије запрећене озбиљне казнене санкције, а само нека од њих су злоупотреба поверења у обављању привредне делатности (члан 224а), злоупотреба положаја одговорног лица (члан 227), злоупотреба службеног положаја (члан 359). Душану Живковићу, као неком ко се за кратко време изузетно озбиљно огрешио о закон и струку, желимо на крају да поручимо да је рука правде спора, али достижна. Није робија толико тешка колико су тешки робијаши.

Можда ти се свиди

Оставите коментар