Турска фабрика „Бертеx текстил“ у Крагујевцу, која је упошљавала углавном жене, затворена је, а објекат је на продају, потврђено је агенцији Бета у градској управи. Како је објашњено, ради се о приватној фирми, локална самоуправа нема никакве надлежности, а ни једна отпуштена радница се није обратила Граду за помоћ.
Како је објавио портал Уцентар, послодавац је „напрасно одлучио да се покупи и оде“, а радници су остали без посла, пара и на улици. Како се истиче, Бертеx-у је Србија, одлуком Владе, дала вишемилионске субвенције.
Прве две године држава је плаћала и порезе и доприносе за све запослене, док је за време короне чак исплаћивала и плате као и друге новчане помоћи. Додаје се је 95 запослених добило отказ као технолошки вишак, а да отпремнине нису исплаћене.
„Сам поступак давања отказа је, како наводе сада већ бивши радници, био прилично насилан и све је под принудом потписано за време викенда“, пише портал Уцентар.
Поред новца за отпремнину, нису исплаћене ни плате за септембар, део октобра као и заостале обавезе везане за превоз и неискоришћене дане одмора.
Случај је пријављен инспекцијским органима, а бивши запослени позивају надлежне да се прикључе преговорима и помогну исплату заосталих зарада.
У Савезу самосталних синдиката Крагујевца (СССК) агенцији Бета је речено да су из медија сазнали за затварање Бертеxа и отпуштање радница. Оценили су да то потврђује да судбина радника „Геокса“ у Врању може да се догоди било коме и у било које време у Србији.
„Одлучују да оду оне фирме које имају лабаву причу, а од наше државе су добиле субвенције у смислу бољих услова за инвестиције у локалним самоуправама. Срећом, нису све иностране фирме у том миљеу“, сматра председник СССК Саша Ђорђевић.
Он наводи да домаће фирме с разлогом питају државу због чега оне не могу да узму учешће у истим субвенцијама, како би се више подстакле инвестиције и нова запошљавања у нашим фабрикама које су дугорочно оријентисане на пословање у Србији.