„Добродош ли“: Нова табла на улазу у Северну Митровицу из правца Звечана

kosovska mitrovicatablazvecan
Други Пишу
јул 25, 2025

0 коментара

4 мин читања
20

На улазу у северни део Косовске Митровице из правца Звечана данас је постављена нова тројезична табла са натписом добродошлице, преноси КоССев.

Табла садржи натписе на три језика – албанском („Mirësevini“), српском („Добродош ли“) и енглеском (,„Welcome“) пише КоССев.

Натпис на српском језику исписан је са грешком.

На другој страни исте табле, окренутој ка излазу из града према Звечану, стоји: „Мирупафсхим“, „Збогом“ и „Гоод бyе“.

Нова табла заменила је претходну, која је 10. априла ове године, уклоњена са ове локације. На старој табли стајали су натписи на ћирилици: „Добро дошли у Косовску Митровицу“ и „Довиђења“.

Трећег октобра прошле године, на овом истом путу уклоњене су старе ћириличне, а постављене нове латиничне саобраћајне табле за улазак/излазак из општине Звечан.

За оне возаче који из правца Митровице иду ка Звечану исписан је текст – „Општина Звечан. Добродошли“, а за оне који су кренули у супротном правцу – „СреЧан пут“.

У питању су табле са ознакама места које су, од марта прошле године косовске институције, односно министарство за инфраструктуру почеле да постављају на северу.

И тада су скидане ћириличне, а постављане оне друге, на којима је назив места прво исписан албанским, а потом и српским латиничним писмом.

Протеривање ћирилице, и кршење Закона о језику

Како косовске власти на северу јачају своје институције, тако сличне језичке грешке у коришћењу српског језика, пре свега за табле у јавном простору, јавним институцијама, али на јавним документима које издају ове институције – све више испливавају на површину, преноси КоССев.

Осим тога, са самом променом најпре етничке структуре локалних власти на северу, али и централних у Приштини, приметна је и промена у уклањању ћирилице и истицању латинице на појединим установама, укључујући и Општину Северна Митровица.

Такође, као први језик у већински српским општинама исписује се, али и све више величином фонта посебно наглашава албански језик.

Иначе, српски и албански језик су службени језици на Косову и као такви, њихова је употреба равноправна, предвиђа Устав Косова у члану 5.

Foto KoSSev

КоССев/Н1

 

 

Последње