Шта је лептоспироза, зараза чија је епидемија проглашена у Сарајеву? Ово су симптоми болести

bakterijabolestleptospirozasarajevo
Други Пишу
мај 24, 2025

0 коментара

5 мин читања
23

Заводу за јавно здравство Кантона Сарајево пријављено је 17 лабораторијски потврђених случајева инфективне болести лептоспирозе у периоду од 14. до 21. маја 2025. године, због чега је министар здравља Кантона Сарајево Енис Хасановић донео одлуку којом је проглашена епидемија лептоспирозе у Кантону Сарајево. Лептоспироза је бактеријска инфекција од које оболевају и животиње и људи.

За време трајања епидемије заразне болести Лептоспирозе предузимају се ере предвиђене Законом о заштити становништва од заразних болести („Службене новине Федерације БиХ“, број 29/05), и то како следи: пријављивање, епидемиолошко испитивање, надзор над оболелим особама, здравствено просвећивање становништва, појачана противепидемијска дератизација, ванредна дезинфекција возила јавног превоза, појачано прање улица и тротоара, повећана хигијена паркова и одвоз смећа, усмерени инспекцијски надзор од стране Кантоналне управе за инспекцијске послове, као и провођење других мера које нареди Министар здравства Кантона Сарајево односно Влада Кантона Сарајево, а по препорукама Завода за јавно здравство Кантона Сарајево.

Министар здравства Енис Хасановић сматра се да је болест коју преносе глодари узрокована изостанком дератизације, која због проблема са јавним набавкама није спроведена две године.

Први случајеви
Како је РТС пренео ранијих дана, први случајеви забележени су у сарајевској општини Нови Град, где су се грађани почели јављати лекарима са симптомима попут високе температуре, израженог умора, повишених упалних и јетрених параметара.

Лептоспироза је бактеријска инфекција од које оболевају и животиње и људи, а узрокована је патогеним бактеријама званим Лептоспире. Према наводима портала Стетоскоп, природни извор ове инфекције су глодари (пацови, мишеви), домаће животиње (пас, коњ, свиње), дивље животиње (шакали, лисице, слепи мишеви). Инфициране животиње излучују лептоспире мокраћом у спољну средину одакле се човек инфицира преко повреда на кожи а ређе преко слузокоже респираторног тракта, коњунктива или дигестивног тракта.

Из тих разлога су лептоспирозе често обољења људи који имају додира са животињама, односно раде са животињама. Наводе и да је пренос са човека на човека изузетно редак.

Симптоми заразе
Знаци ове инфекције су бројни. Најчешћи симптоми су висока температура, грозница, главобоља, мучнина и повраћање, губитак апетита…

Код неких људи се јавља и жутица, дијареја, као и отежано дисање, док се код одређеног броја људи јављају и проблеми са видом.

Период инкубације траје између седам и 14 дана, а дијагноза се поставља на основу клиничке слике, а за потврду дијагнозе користе се серолошки тестови МАТ и ЕЛИСА, као и изолација бактерије анализама узетим из урина, крви или ликвора.

Лечење подразумева примену антибиотика које доктор препише пацијенту, међутим, у тежим случајевима неопходно је болничко лечење.

Код пацијената са тежом клиничком сликом, лептоспироза се може развити у озбиљно обољење – Вејлову болест. У том случају се, поред тешких токсемичних симптома, јављају знаци инсуфицијенције јетре и бубрега.

Leptospiroza Foto: Shutterstock

Тања Миловановић   Нова

Последње