Скандалозно је што један просечан бот има већу плату од лекара, официра, наставника… Очигледно се „посао“ исплати, а пошто влада немаштина, многи људи „хрле у писанију“
Широм наше лепе Србије, поред разних квази занимања појавила се нова категорија особа који свој посао марљиво раде од куће. Није у питању wеб дизајн, ни прављење сајтова, онлајн школице и блогови су тек превазиђени, у питању је нови планетарни популарни појам – ботовање!
Да све странке имају људе који раде за њих, подржавају их, па и „ботују“ општа је чињеница. Ипак, када се ствари измакну контроли, када безумље победи и када богатији набаве скупље, паметније роботе они савршено обављају своје програмиране задатке.
Тотално себе предају томе, не маре за етику и притом супер зарађују. У истраживању Војвођанског истраживачко-аналитичког центра ВОИЦЕ, који је објавио причу о радницима Радио-телевизије Војводине наводи се да су управо ботови ангажовани за обогаћивање садржаја портала коментарима.
Наиме, двоје хонорарних сарадника Радио-телевизије Војводине у мају је зарадило по 80.000 динара. Њихов посао, који су, како се наводи на платном исечку, извршили у целости, је – писање коментара на wеб сајту тог јавног сервиса.
Истраживање новинара ВОИЦЕ-а показало је да је највећи део коментара испод текстова, који се у последње време појављује на том сајту, позитиван у односу на актуелну власт.
Обзиром да је износ од 80.000 динара који одлази у ботовски џеп до три пута већи од месечних плата највећег дела новинара и уредника на тој телевизији, ово се сматра увредом за саму професију.
Скандалозно је што један просечан бот има већу плату од лекара, официра, наставника… Очигледно се исплати, а пошто влада немаштина, многи људи „хрле у писанију“.
1. SNS bot – 80.000 din
2. Lekar – 70.000 din
3. Oficir – 50.000 din
4. Nastavnik – 40.000 din
5. Policajac – 35.000 din#brzejacebolje— Dobar Loš Vučić (@AsomakumBrother) July 5, 2017
Уколико се питате шта воле ботови, рекли би смо, све што воле млади. Они четују, твитују, лајкују, коментаришу, понашају се као „газде из сенке“. Пожељне карактеристике ботова су неписменост, граматичке грешке, „глупости“ које се просипају из незнања.
Заправо није важно да ли сте испали глупи, то је чак и пожељно јер изазива смех код читаоца, а то се на друштвеним мрежама највише препричава. А то странке и господари највише воле. Да се прича о њима. Добро или лоше, није важно.
Глупости су опроштене, битно је бити у жижи, у фокусу, „излазити из фрижидера“. Овде се не ради о вредностима, већ о присутности у медијима. Још кад вам понуде 80.000 динара да упослите прстиће не мрдајући из фотеље, кога „заболе“ за принципе, зар не?
Ј. Ј Еспресо