Почетна » Алтернатива за намирнице од којих се гојимо

Алтернатива за намирнице од којих се гојимо

од Други Пишу
0 коментар

Не постоји јединствена опција када је у питању губитак тежине. Али, према новој студији истраживача, неке намирнице више су повезане са гојењем од других.

Постоје боље алтернативе за шест главних намирница које су повезане са повец́ањем телесне тежине, заједно са саветима како да повец́амо унос три најбоље намирнице за које се зна да килограмима не дозвољавају да се гомилају: интегралне житарице, поврц́е и воц́е.

Чак и ако не покушавамо да смршамо, ове намирнице могу да повећају нашу енергију, побољшају расположење и здравље пробавних органа и смање ризик од болести.

Алтернатива за чипс
Чипс се прави од три једноставна састојка: исеченог кромпира, уља и соли. Део проблема са чипсом купљеним у продавници је врста уља које се користи.

Уља са високим садржајем омега-6 масних киселина која се користе за пржење чипса укључујуц́и сунцокретово, шафраново и кукурузно уље – повезана су са изазивањем упале, посебно када нису избалансирана са антиинфламаторним омега-3 масним киселинама.

Пржење је следећи проблем, јер се показало да припремање скробних намирница на веома високим температурама изазива стварање акриламида, хемикалије повезане са старењем и повец́аним ризиком од карцинома.

За здравију верзију чипса, танко исеците неољуштен кромпир, додајте мало екстра девичанског маслиновог уља заједно са мало морске соли и црног бибера и пеците у плеху на 200 степени.

Пића заслађена шећером имају алтернативу
Вештачки заслађена пиц́а нису боља од оних направљених са правим шец́ером, а могу да буду и лошија за обим струка.

Неки научници кажу да лажни шец́ери активирају центар за задовољство у мозгу, а да га не задовољавају, што изазива повец́ану жељу за слаткишима. То је вероватно разлог зашто, статистички посматрано, људи који пију дијетална пиц́а нису мршавији.

Један извештај открио је да особе које свакодневно пију две лименке дијеталних напитака имају 54,5 одсто шансе да постану гојазне или да имају прекомерну тежину, за разлику од 32,8 одсто оних који пију исту количину обичних сокова.

Најбоља опција за контролу тежине и здравље јесте да се одбаце обе врсте пића.

Ако више волите газирано пиц́е, боље се одлучите за газирану воду са природним укусом. Још би било боље да своју флашицу за понети напунимо са два децилитра филтриране воде у којој су природни додаци који имају хранљиве састојке и дају природан укус – исечен краставац, мента, цитруси, корен ђумбира или други комадиц́и благо изгнеченог свјежег воц́а.

Слаткиши и десерти

Не би било реално да цео живот избегавамо слаткише у потпуности. Али, вец́ина људи једе много више од минимума препорученог за добробит и превенцију болести. Према Америчком удружењу за срце, жене не би требало да конзумирају више од шест кашичица шец́ера дневно, а мушкарци не више од девет.

Да бисмо ограничили унос, треба да направимо стратегију која се односи на слаткише.

Прво, треба да идентификујемо оне посластице без којих не можемо да живимо. Треба да пробамо да ограничимо ове „посластице које живот значе“ на једном или два пута недељно. И да повремено уживамо у неколико коцкица црне чоколаде са 70 одсто какаа.

Свака коцкица обично садржи само пола кашичице додатог шец́ера, а истраживања су показала да додавање црне чоколаде као свакодневне посластице може да поправи расположење, заштити наше срце и обузда жудњу за слатком и сланом храном.

Прерађене житарице и њихове алтернативе

Данас може да се нађе скоро све од целовитог зрна, од хлеба до тестенине, пиринча, житарица или крекера. Обавезно прочитајте листе састојака како бисте избегли верзије које су само делимично направљене од целовитих житарица комбинованих са традиционално рафинисаним брашном.

Друга опција је да пређете на алтернативе засноване на поврц́у, које пружају мање калорија и угљених хидрата, обезбеђују више влакана, хранљивих материја и антиоксиданата. Или се одлучите за пола-пола.

Црвено месо и његова замена

Од црвеног меса у исхрани се највише користи говедина, свињетина, телетина, јагњетина и дивљач. Амерички институт за истраживање канцера саветује да се црвено месо ограничи на највише 500 грама недељно.

Замените црвено месо морским плодовима са ниским садржајем живе, органском живином или опцијама на бази биљака.

За губитак тежине, најбоље је да замените месо махунаркама – пасуљем, сочивом, грашком и леблебијама. Поред тога што су приступачне, заситне, богате влакнима, хранљивим материјама и природно без глутена, показало се да махунарке одржавају здраву тежину, а и смањују обим струка.

И прерађено месо има алтернативу

Светска здравствена организација категорисала је прерађено месо, као што су сланина, кобасице, салама и деликатесно месо, као канцерогено. Део ризика односи се на сољење, сушење, ферментацију, димљење или друге процесе који се користе за побољшање укуса или очување ових намирница.

Додати нитрати или нитрити у овој храни могу да доведу до стварања потенцијално канцерогених једињења. Поред тога, хем гвожђе у прерађеном црвеном месу може да олакша стварање супстанци које изазивају канцер.

вијести.ме/Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар