Svako doba ima svoje izazove, pa tako i današnje – digitalno doba. Danas su deca od malih nogu socijalizovana uz električne uređaje, što je generacijama njihovih roditelja bilo potpuno strano. Današnja deca, budući da su upućena na različite gedžete i računar, praktično od rođenja, mnogo se brže tehnološki opismenjuju.
Neki roditelji, ipak, žele da daju telefon detetu na korišćenje zbog toga što im to uliva sigurnost. Na ovaj način, mogu u svakom trenutku proveriti gde je i kako je njihovo dete. Mobilni telefoni svakako imaju svoje prednosti, međutim, postoje i određene smernice i pravila u korišćenju ovog uređaja koje bi trebalo da znaju i roditelji i deca.
U nastavku teksta, dajemo vam savete koji će vam pomoći da vašem detetu obezbedite bezbedno i dugotrajno korišćenje telefona.
#1 Obezbedite dodatnu opremu koja će zaštiti telefon od oštećenja
Kada govorimo o bezbednosti prilikom korišćenja mobilnih uređaja, prvo i osnovno što treba da naučite svoje dete, jeste pravilno korišćenje i upotreba uređaja. Iako je mobilni uređaj bezbedan za korišćenje, ne smete zaboraviti da se radi o električnom uređaju, i biće važno da vaše dete naučite pravilnom rukovanju.
Naučite vaše dete kako da pravilno napuni bateriju telefona, kao i da pravilno odlaže punjač i pažljivo rukuje njim. Takođe, pomenite da je ovaj uređaj izuzetno lomljiv, i da se mora voditi posebno računa o staklu, koje u slučaju lomljenja može naneti povrede.
Ipak, deca su vrlo sklona nepažnji, zbog čega će kvalitetna dodatna oprema za mobilne telefone telefone, kao što su maske i futrole, biti posebno važna u očuvanju samog uređaja.
Zaštitno staklo za telefon je isplativa investicija, jer će produžiti vek uređaja u rukama dece, i pametno je uložiti u ovu opremu.
#2 Regulišite sadržaj koji prate i otvoreno razgovarajte sa njima
Kada ste naučili dete da pravilno koristi uređaj i brine o njegovoj bezbednosti, važno je i da otvoreno razgovarate o korišćenju mobilnih telefona online. Danas svi imaju telefone, i važno je napomenuti da nisu svi korisnici interneta dobronamerni. Postoje brojni razlozi zbog kojih bi trebalo da se upoznate sa pojmom kontrole sadržaja odnosno parental control.
Gotovo svaka veća društvena mreža ili platforma, poput Fejsbuka-a, Instagrama, Jutub-a i sličnih, imaju opciju kontrole sadržaja koja je prilagođena deci. Ova opcija omogućava i roditeljima da budu neka vrsta administratora profila dece u online prostoru. Na ovaj način bićete direktno upućeni u sve akcije koje vaše dete preduzima online.
Ipak, čak i kada koristite sve ove opcije, razgovor je uvek najbolja prevencija od problema bilo koje vrste. Raspitajte se kod vašeg deteta o njegovim online prijateljima, kao i njihovom poznanstvu kroz opušteni razgovor. Na ovaj način zbližavate se sa detetom i pokazujete interesovanje za njegov život.
Razgovarajte sa detetom o potencijalnim opasnostima na internetu otvoreno, i napravite takvu atmosferu gde će biti dozvoljeno da dete slobodno iskaže bilo koji problem. Neka istraživanja pokazuju da čak polovina dece ne bi prijavilo uznemiravanje na internetu, što je veliki potencijalni problem.
Izgradnja poverenja sa detetom, oduvek je bila najbolja strategija bezbednosti.
#3 Odredite pravila korišćenja mobilnog telefona i učite ih primerom
Pravila korišćenja mobilnih telefona uglavnom se odnose na prekomernu upotrebu ovog uređaja, sa kojom se suočavaju mnogi roditelji. Uvedite osnovna pravila, kao što su preporuke da se mobilni telefon ne koristi za vreme jela ili pred spavanje. Na ovaj način od malih nogu kreiraćete zdrave navike vašem detetu, koje će mu biti korisne i u budućnosti.
Neki restorani u svetu su čak osmislili i povoljnosti za roditelje koji neguju tradiciju obedovanja bez telefona.
Ovo je još jedna strategija bezbednog korišćenja mobilnog telefona, budući da je dokazano da prekomerni boravak na uređaju može dovesti do određenih psihičkih problema, kao i problemima sa spavanjem. Problemi sa spavanjem naročito su posledica prekomerne upotrebe telefona, budući da belo zračenje sa uređaja dokazano nepovoljno utiče na san.
Za sam kraj, ne zaboravite da pokažite vašoj deci sopstvenim primerom ponašanje koje je ispravno. Ukoliko deca vide svoje roditelje da provode mnogo vremena na svojim telefonima, deca će usvojiti ove vaše navike, oponašajući vas. Ukoliko za decu važe neka pravila, trudite se da i vi poštujete pravila koja su nametnuta, kako bi se ona činila smislenim.