Почетна » Како препознати прави мед

Како препознати прави мед

од Жељко Маторчевић
0 коментар

Прави мед је један од најздравијих природних производа, познат по бројним здравственим користима, од јачања имунитета до побољшања квалитета сна. Међутим, тржиште је преплављено различитим врстама меда, а многи производи који се продају под називом „мед“ нису потпуно природни.

Мора се нагласити да је једини прави начин за препознавање правог меда искључиво модерна лабораторијска анализа, која утврђује природност меда. Ради се о више метода које се примењују, пре свега по питању изотопа, чиме се утврђује порекло шећера у меду, односно од којих биљака је шећер у меду. Тако, ако се у меду пронађе шећер од шећерне репе, трске, пиринча, кукуруза и слично, онда то значи да мед није природан, већ да су му додати страни шећери. Такав мед се не сме називати медом, већ се мора повући са тржишта и уништити.

Потрошачима меда који желе да једу чист пчелињи мед без додатака, који као такав једини има позитивно биолошко деловање на наш организам, уопште није лако. Потребно је да се више образују о меду и његовим вредностима, саветују из Савеза пчеларске организације Србије.

У наставку вам откривамо седам савета који ће вам помоћи да препознате прави мед и избегнете производе који садрже додатке или заслађиваче.

1. Проверите порекло меда
Први корак у препознавању природног меда је да проверите порекло производа. Прави мед долази од локалних пчела и не садржи адитиве или заслађиваче. На етикети, произвођачи често наводе информације о пореклу меда, укључујући земљу и регију из које потиче. Ако на амбалажи пише да је мед произведен у иностранству, постоји могућност да је то комерцијални мед који може садржати адитиве.

2. Изглед и текстура меда
Прави мед може имати различите боје, од светло жуте до тамно смеђе, у зависности од врсте биљака са којих пчеле сакупљају нектар. Прави мед је густ и лепљив, док комерцијални мед често буде течан и тањи због процеса пастеризације и додавања воде. Такође, прави мед се често кристалише током времена – ово је нормалан процес и знак да мед није процесуиран.

3. Мирис меда
Прави мед има богат и пријатан мирис који варира зависно од врсте нектара, било да је то лаванда, кестен, багрем или други цветни извори. Ако мед има вештачки мирис или се готово не осећа, то је знак да је вероватно обрађен или обогаћен вештачким аромама.

4. Тестирање густине меда
Један од најпознатијих тестова за препознавање правог меда је тест са водом. Узмите чашу са хладном водом и ставите кашичицу меда. Природни мед ће се споро спустити на дно чаше у свом густом облику, док комерцијални мед који је разређен или садржи додатке брзо ће се растворити у води.

5. Укус меда
Прави мед има богат и сложен укус који се разликује од врсте до врсте. Неки медови могу бити слађи, док други могу имати благу горчину (као мед од кестена). Ако мед има превише једноставан или „јефтин“ укус, вероватно није потпуно природан.

6. Цена меда
Прави мед је обично скупљи од комерцијалних верзија, јер захтева више рада, сакупљања и обраде, а често се производи у мањим количинама. Ако цена изгледа превише ниска за праву ствар, то може бити знак да производ није потпуно природан.

7. Тест са папирним убрусом: Да ли је мед прави?
Још један популаран тест који можете испробати је тест са папирним убрусом. Ставите кап меда на папирни убрус и оставите га неколико сати. Природни мед неће оставити влагу на папиру јер је густ и мање се упија. С друге стране, комерцијални мед, који може садржавати воду, често остави влажне трагове на убрусу.

8. Читајте етикете
Пажљиво читајте етикете и декларације на производима које купујете. Уколико уз мед стоји префикс „пекарски“ знајте да му је квалитет измењен на лошије, а може у неким случајевима имати и веома лош, ускисао укус. Прави природни мед не сме имати никакве адитиве, боје и мирисе, пише Српскимед.цом.

Прави мед је вредан производа који доноси бројне користи за здравље, а препознавање правог меда може бити једноставно уз неколико основних савета. Увек проверавајте порекло меда, обратите пажњу на његов изглед, мирис, укус и текстуру, и не заборавите да тестирате густину меда помоћу једноставних кућних тестова. Купујте мед од поузданих произвођача и подржите локалне пчеларе како бисте били сигурни да добијате прави, непроцесуирани, природни мед.

wirestock/Envato

Н1 Београд

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар